Sketchometry Menüler ve Simetriler

0
5040

Geometrik yapıları en temel araçlarla inşa etmek ve bu yapıları dinamik olarak incelemek öğrenme açısından oldukça etkili yöntemlerdir. Öğrencilerinizin geometriyi kendilerinin inşa etmesi öğrencilerin farkındalıklarını arttıracaktır. Geometri gerek contruction (inşa) ve gerekse measurement (ölçme)  temel araçlar ile oluşan yapılar arasındaki ilişkileri ortaya çıkarılabilmektedir.

Son yıllarda özellikle akıllı telefonların hemen hemen tüm öğrencilerimiz tarafından kullanıldığı düşünüldüğünde, sketchometry yüklenmiş bir mobil cihaz ile artık çevrimiçi olmaksızın geometri derslerinizde size yardımcı olacak güçlü  ve kullanıcı dostu bir araca sahipsiniz. Bu araç sayesinde öğrencilerinizin hemen hemen tüm geometrik yapıları inşa etmeleri ve bunları ölçmeleri mümkün hale gelecektir. Kullanıcı dostu olan sketchometry el hareketleri ile geometri (Gestures) yazılımı ile herhangi bir ücret ödemeden ve çevrimiçi olmadan öğrencileriniz geometri inşa edebileceklerdir.

Ekran Resmi 2016-08-28 15.57.29

Özellikle ÖSYM son yıllarda geometri testinde birkaç soruda verilen sözel ifadeden yola çıkarak sorunun istediği geometrik yapıyı öğrencinin inşa etmesini istemektedir. Umuyorum ki sketchometry kullanan öğrencilerimiz bu sorularda inşa aşamasında zorluk çekmeyeceklerdir.

 

Sketchometry dinamik geometry yazılımı  elle geometri inşa etme adına geliştirilen bir yazılım olmakla beraber aynı zamanda menüleri de kullanmaktadır.

Sektchometry menü kullanımı çalışma videosu …

Sketchometry yazılımı ile simetrileri elde etmek gerçekten oldukça öğretici ve kolay. Birçok dinamik yazılım bir menü veya buton yardımı ile nasıl gerçekleştiği konusunda size ve öğrencilerinize birşey ifade etmeden istediğinizi oluşturmaktadır. Ancak geometri inşa ederken elde edilecek simetrilerin öğretici olması veya öğrencilerimizin bu simetrilerin nasıl oluştuğunu anlaması öğrenmenin gerçekleşmesine katkı sağlayacaktır.

  •  Noktanın noktaya göre simetriği nasıl bulunur ?
  • Noktanın doğruya göre simetriği nasıl bulunur ?
  • Doğrunun noktaya göre simetri nasıl bulunur ?
  • Doğrunun doğruya göre simetriği nasıl bulunur ?

Sketchometry ile basit simetrilerinin elde edilmesi video çalışması…

 

Bazen daha ileri düzey simetrilere ihtiyacınız olabilir. Örneğin bir fonksiyonun bir noktaya göre veya bir doğruya göre simetriği gibi. Sketchometry temel araçlarla ve simetrinin gerçekleşme aşamalarını da görmek adına bu tür simetrilerin elde edilmesini de sağlar.

 

 

 

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.