Singapur Matematik Eğitimi-1

8
70819

5.5 milyon nüfuslu Singapur hemen hemen hiçbir doğal kaynağa sahip olmamasına rağmen ekonomisi Türkiye’nin yaklaşık yüzde 40 – 45’ine eşit büyüklükte, gelişmiş birinci dünya ülkeleri kategorisinde yer alan bir ülke. Ülkenin uzun zamandır bilinen bu ekonomik başarısının yanında (ve buna da aslında bağlantılı) son zamanlarda Singapur’lu öğrencilerin akademik başarıları da dikkat çekmeye başladı. Özellikle matematik alanında Singapur’lu öğrenciler hemen hemen tüm birinci dünya ülkelerinden gelen öğrencilere göre açık ara ile daha iyiler.

Singapur’lu öğrencilerin bu başarısı son zamanlarda gelişmiş batılı ülkelerinin “bu adamlar neyi doğru ya da farklı yapıyorlar acaba” diyerek ülkenin eğitim sistemini ayrıntılı incelemelerine neden oldu. Singapur’a bu gözle baktığınızda ise ilk önünüze çıkan şey “Singapur Matematiği”.

Singapur Matematiği

Singapur Matematiği, Singapur’un kendi geliştirdiği ve öğrencilere kreşten, 6. sınıfa kadar öğretilen matematik eğitim sisteminin ve bu sistemin üzerine kurulduğu müfredatın ismi. Bu sisteme “Singapur Matematiği” ismini ise daha sonra bunu inceleyen Amerikalılar vermiş.

Singapur Matematiğinin temel özelliği, geleneksel batı matematik müfredatına göre çok daha az sayıda konunun bu geleneksel sistemlere göre çok daha detaylı ele alınması. Burada amaç öğrencilerin her yıl bir sürü konuyu (çoğunlukla ezberleyerek) “öğrenmesi” yerine her sene daha az sayıda konuya sindirerek “hakim olması” ve bu şekilde öğrencinin konuyu sınavda soru çözmek için ezberlemesinden ziyade gerçekten öğrenmesi.

 

Ekran Resmi 2016-03-02 06.16.22Singapur Matematiğinde ard arda öğretilen konular bilimsel çocuk gelişimi teorileri baz alınarak geliştirilmiş. Her sömester seviyesi matematik kitabı, bir önceki sömesterlerde edinilen matematik bilgi ve becerileri üzerine inşaa edilmiş ve öğrencilerin bir üst seviyeye geçmeden o kitabın konusu olan az sayıdaki matematik konusuna hakim olması amaç edinilmiş. Dikkatle oluşturulmuş bu sistem sonucunda öğrenciler problem çözme yeteneğinin yanında her sene artan zorlukta gelen matematik konuları ile başa çıkabilecekleri donanımı da elde ediyorlar. Öğrenciler 6. Sınıf sonunda, lisede karşılarına çıkacak geometri ve cebir konularına da hazır hale geliyorlar.

 

 

Üç Aşamalı Öğrenme Prosesi

Singapur Matematik eğitiminin bir diğer önemli özelliği de Amerikalı psikolog Jerome Bruner’in çalışmalarını baz alan üç basamaklı öğrenme prosesi : somut, görsel ve soyut. Bruner’in 1960larda yayımladığı ve insanların gerçek nesnelerden başlayan  görsel ve soyut olarak öğrendiğine dair çalışmaları, 1980lerde Singapur hükümeti tarafından kendi matematik müfredatlarını oluştururken kullanılmış.

Ekran Resmi 2016-03-02 06.30.53Bu prosesin ilk ayağı olan somut eğitimde çöpler, kağıt şeritler gibi nesneler kullanılıyor. Öğrenciler saymayı bu çöpleri bir sıra halinde dizerek, temel aritmetik operasyonlarını ise bu çöpleri sıraya ekleyip çıkararak öğreniyorlar.

İkinci aşamada öğrenciler “çubuk modelleri” denilen görseller kullanıyorlar. Örneğin aşağıdaki çizimlerde, toplama ve çarpma problemlerini çözmek için kullanılan iki görsel model var.

Ekran Resmi 2016-03-02 06.37.03

Öğrenciler bir kere “çubuk modellere” hakim olduktan sonra ise soyut yöntemlerle (sadece sayı ve sembollerle) matematik eğitimine devam ediyorlar.

Singapur kendi matematik müfredatını 1980lerde geliştirmiş ve müfredatın kitaplarına basitçe “Temel Matematik” (Primary Mathematics) ismini koymuş. Singapurlu öğrenciler TIMSS ve PISA sıralamalarında ilk üçe oynamaya başlayınca ise bu eğitim müfredatı Amerikalı eğitmenlerin dikkatini çekmiş. American Institute of Research (AIR) tarafından yayınlanan ve Amerikalıların bu müfredattan fayda sağlayacağını belirten çalışmanın ardından müfredat Amerika, İsrail ve Kanada gibi ülkelerdeki okullarda kullanılmaya başlamış.

Singapur matematik öğretim metodunun her öğrenciyi bir matematik dehası yapma gibi bir iddiası yok. Ama bu yöntemi kullanan öğretmenlerin ortak kanısı, birçok öğrencinin bu programdan fayda sağlayabileceği. Singapur metodu çoğunlukla diğer ülkelerde es geçilen görselleştirmeye dayanan bir sistem. Örneğin Amerika’daki matematik öğretim metodu sadece “soyut – somut” sistemi kullanıyor. Singapur sisteminin farkı ise araya bir “görselleştirme” basamağı eklemiş olması. Her ne kadar bu fikir sadece Singapur’da kullanılmasa da, bu fikrin en sistemli şekilde müfredata dahil edildiği yer Singapur.

Singapur Matematik Eğitiminde Ebeveynin Rolü

Singapur’un matematik eğitimi konusundaki başarısını sadece eğitim müfredatına bağlamak doğru olmaz. Bunun kadar önemli bir öğe de Singapur eğitim sisteminde öğrencinin ve ebeveynin rolü ki bu sosyal değerler ve normların etkili olduğu bir alan. Buna da bir sonraki yazımızda değineceğiz.

 

 

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikGeogebra’da Temel İstatistik ve Grafikler-1
Sonraki İçerikDesmos İle Eşitsizlik
Tarsus Abdulkerim Bengi Anadolu Lisesi 1997 mezunu Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2002 Mezunu Singapurda yaşıyor..

8 YORUMLAR

  1. kalemine sağlık hocam güzel özetlemissiniz. sizden ricam hangi konular hangi sinifta dağılımı nasıl acaba bilgi verir misiniz

  2. Bende 3 sene önce bu konuda araştırma yaptım ve 1 yıldır pilot uygulama olarak öğrencilerime bu programı uyguluyorum. Singapur dan getirdiğimiz bazı kaynaklar ve oradaki egitim ortamını gördükten sonra aslında öğretmen olarak gerçekten dediğiniz gibi matematiği sevdirmek ve sadece bir ders olmaktan çıkarmak işini çok güzel yapıyor program. Güzel ifade etmişsiniz. Teşekkürler

  3. Emeginize saglik hocam cok guzel bir yazi. Yaklasik 6 yildir Turkiyenin ve diger ulkelerin egitim sitemlerini inceliyorum. Singapur lu ogrenciler matematik alaninda yapilan uluslararasi sinavlarda gayet basarililar. Sizin incelediginiz Singapur matematik ile Amerika da kullanilan “Singapore Math® curriculum” ayni mi hocam bir bilginiz var mi? Tesekkurler

  4. Cok guzel bir yazi. Emeginize saglik hocam. Ben de Turkiye matematik egitimi ile diger ulklerinin matematik egimini arastiriyorum. Singapur lu ogrenceiler yapilan uluslararasi sinavlar da matematikte cok basarililar. Sizin incelediginiz Singapur matematigi ile Amerikada mevcut olan Singapore Math® curriculum ayni mi hocam? bir bilginiz var mi? Tesekkurler

  5. Ben Amerika’da yasiyorum. Kizim ise bu methodu uygulayan bir okula gitmekte su anda. Okul secimi yaparken ozellikle fen ve matematik konularinda one cikan bir okul aramistim. Okulun Singapur methoduyla egitim verdigini duydugumda ne demek istediklerini ilk once anlayamasamda, biraz arastirma ile Singapur methodunun yararlarina vakif oldum. Yazinizda bahsettiginiz hususlarin hepsini su anda deneyimliyoruz. Gorsellik dediginiz gibi on planda, cocuklarin kafalari ekstra bilgi ile doldurulmuyor, iki yildan bu yana sadece toplama ve cikarma uzerine degisik methodlarla matematigi ogretmeye calisiyorlar. Ve cok mutluyum ki kizim matematigi cok seviyor. Yazinizi severek okudum, emeginize saglik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.