Prof. Dr. Ali NESİN Röportajı

0
10524

Soru 1 (H.ÇAYIR): Bir ‘’Matematikçi olmak’’ fikri zihninizde ne zaman ve nasıl gelişti?
Cevap (A.NESİN) : 13 yaşında filan olmalıyım. Bir tatil köyündeyiz. Ben yaşlarda, benden büyük ve küçük bir çok genç var. Çok eğleniyoruz. Oyun, spor, yüzme… Sürekli kitap okuyan ya da elinde kalem kağıt sürekli çalışan, düşünen bir genç var. Benden üç beş yaş daha büyük. Ne yaptığını çok merak ettim. Bir gün tüm cesaretimi toplayıp yanına gittim ve ne yaptığını sordum. Tümevarımla kanıtlar yapıyormuş. Bana anlattı. Nasıl hoşuma gitti anlatamam. Kendimi evrenin fatihi gibi hissettim. Hemen kendime bir defter alıp kendi teoremlerimi kanıtlamaya başladım. Ya o anda ya da birkaç ay sonraydı, matematikten başka bir şey yapamayacağıma karar verdim. Oysa bir iki yıl öncesine kadar ressam olmak istiyordum. Sonra bir yıl kimyager, bir sonraki yıl fizikçi, ve işte o gençle tanıştıktan sonra matematikçi olmaya karar verdim.

Soru 2 (H.ÇAYIR): Matematik kitapları (Akademik/Popüler Bilim) yazmaya nasıl/neden karar verdiniz?
Cevap (A.NESİN) : Türkiye’ye askerlik için gelmiştim. Darbe yılları, yıl 1986. Askerde Sevan Nişanyan’la beni hapise attılar. Suçumuz orduyu isyana teşvik. Daha neler! İstenen hapis cezası 40 yıl filan. Ülkenin çıldırmış olduğu yıllar. Neyse beraat ettik ama anamızdan emdiğimiz süt burnumuzdan geldi. Neyse ki işkence filan görmedik. Beraat ettik ama pasaport vermiyorlar. Amerika’da işim beni bekler, ama vermiyorlar. Yasa dışı olarak vermiyor devlet. Yani devlet kendi koyduğu yasalara uymuyor. Böylece bir yıldan fazla yurt dışına çıkamadım. Türkiye’de hiçbir üniversite de iş vermedi. İşsiz güçsüz ortalıkta kaldık eşimle. Biraz birikmiş paramız vardı. Hayat daha ucuz diye bir çocuğumuzla Ege kıyılarında küçük bir kasabaya yerleştik. Orada aklıma geldi popüler matematik yazıları yazmak. Bilim ve Sanat adlı bir dergi de yayımladı. Ama çok zor yazıyordum. Ne de olsa 15 yaşımda yurt dışına çıkmış ve yurt dışında 15 yıl kalmıştım. Türkçe’m zayıflamamıştı ama daha önce hiç Türkçe yazmamıştım. Bir yazıyı bir ayda yazıyordum. Zamanla bu süre azaldı tabii, ama başlangıçta çok zordu, çok emek verdim. Daha sonra o yazılarımı beğenmeyip değiştirdim.

Soru 3 (H.ÇAYIR): Matematikte sizi en çok cezbeden, heyecanlandıran alan hangisidir?Neden?
Cevap (A.NESİN) : Böyle bir alan yok galiba. Olamaz da. Matematiğin her alanına ilgim vardır. Matematiğin her alanında bilgim vardır demek istemiyorum, ama akıl, mantık, düşünme, zihin gerektiren her türlü uğraş hoşuma gider. Bunlara işletme dahildir!

Soru 4 (H.ÇAYIR): Akademik olarak üniversite derslerinde ve de Matematik Köyündeki derslerde
öğrenciler en çok hangi konularda zorluk çekiyor,nedeni nedir, bu konudaki tespitleriniz nelerdir?
Cevap (A.NESİN) : Bu, cevabı çok uzun olan bir soru. Öğrencilerin o kadar çok eksikleri var ki. Sadece öğrencilerin mi öğretmenlerin de. Ve sadece bilgi eksikliği değil, davranış eksikliği de. Say say bitmez. Bu yüzden bu soruyu pas geçeyim.

Soru 5 (H.ÇAYIR): Türkiye’deki matematik eğitim-ögretimindeki (tüm düzeyler) en büyük hata/eksiklik nedir,bu konudaki düşünceleriniz/önerileriniz nelerdir?
Cevap (A.NESİN) : En büyük hatadan söz edeyim: En büyük yanlış merkezî bir eğitim sisteminin olmasıdır. Eğer Türkiye homojen bir ülke olsaydı, yani öğrencilerin kültür ve ekonomik düzeyleri ve ihtiyaç ve yetenekleri aşağı yukarı aynı düzeyde olsaydı, merkezî bir eğitim tercih edilebilirdi. Ama Türkiye gibi nüfusu yoğun olan ve homojen olmayan bir ülkede merkezî bir eğitim sistemi ülkeye yapılabilecek en büyük yanlıştır. O kadar yanlıştır ki, yanlışlarının düzeltilmesi, kusurlarının giderilmesi, reformların yapılması mümkün değildir. Tamamen terkedilmesi gerekir. İkinci bütük kusur, öğretmenlerin düzeyidir. Öğretmenlerimizin bilgi düzeyi ne yazık ki çok düşük. Başka bir eğitim sistemi görmemişler. Yegâne eğitim sisteminin gördükleri eğitim sistemi olduğunu sanıyorlar. Örneğin sınıfta öğrenci ayaklarınmı masanın üstüne koyamaz! Koyarsa eğitim olmaz. Böyle düşünüyorlar. Ben de öğrencinin sınıfta ayaklarını masanın üstüne koymasının doğru olmadığını düşünüyorum. Ama öğrencinin masanın üstüne ayaklarını koyabileceği eğitim sistemleri olduğunu biliyorum. Örneğin Amerika!

Soru 6 (H.ÇAYIR): Yurtdışındaki matematik eğitimi ile ülkemizdekini karşılaştırdığınızda özellikle üniversite düzeyinde bizzat sizin tespit ettiğiniz/gördüğünüz/bildiğiniz en büyük farklar/eksiler-artılar nelerdir?
Cevap (A.NESİN) : Yurt dışında tek bir üniversite yok ki. Bir çok üniversite olduğu gibi her birinin amacı, yöntemleri, seviyesi farklı. İşte çoğulculuk budur. Siz bile her ülkede tek bir tip eğitim olduğunu düşünüyorsunuz. Her seviyeye, her yaşa, her ihtiyaca, her yeteneğe göre eğitim olmalı ve Batı’da bu yelpazede eğitim kurumları var.

Soru 7 (H.ÇAYIR): Matematik Köyünü kurarken günümüzdeki durumunu öngörebilmiş miydiniz?
Düşüncenizin,yapmak istedikleriniz adına Matematik Köyünün mevcut durumunu değerlendirir misiniz?
Cevap (A.NESİN) : Ben devlet bizi bir nebze destekler diye düşünmüştüm. Devlet derken TÜBİTAK’ı kastediyorum tabii. Desteklememesini düşünmemiştim bile. Yılda 40-50 bin liralık mütevazı bir destekle harikalar yaratabilirdik. Düşündüğüm gibi olmadı. Desteklemediler. Var olmak için büyümek zorunda kaldık. Büyüğünce daha fazla para gelir ama harcamalar da artar. Bu hesap da çok karmaşıktır, öngörülemeyen bir sürü harcama çıkar. Küçücük bir köy olarak yola çıkmışken, şimdi neredeyse bir kasaba olduk. Hayatım da A’dan Z’ye değişti. Bir bilim adamından bir işletmeciye dönüştüm. Para kazanmak için zeytincilik yapıyorum mesela! Ve daha neler neler. Ülkenin bilimsel kapasitesini yükseltmekle yükümlü bir kurumun bu yaptığı affedilemezdir.

Soru 8 (H.ÇAYIR): Matematik Köyünde düzenlenen Server TANİLLİ Matematik Öğretmenleri Semineri ve katılım sağlayan öğretmenlerimiz hakkındaki düşünceleriniz, tespitleriniz nelerdir?
Cevap (A.NESİN) : Öğretmenler öğrenmeye açlar. Sadece öğrenmeye değil, saygı duyulmaya da açlar. Sohbete, hoş mekânlara, ilginç sohbetlere açlar. Farklı ideolojileri, yaşam biçimleri ve inançları olan öğretmenlerin birbirleriyle kaynaşmaları, dost bir ortamda sohbet etmeleri ve bundan büyük bir haz almaları beni çok etkiledi. İşte Türkiye böyle bir ülke olmalı. Matematik Köyü, Türkiye’nin olması gerektiği ve olabileceği ruh halidir. Gurur duyduğumu itiraf etmeliyim.

Soru 9 (H.ÇAYIR): Size ‘’destek olmak’’ isteyenler adına özellikle Matematik Köyü için neler yapılabilir? Öngördüğünüz,olmasını istediğiniz hangi konularda size yardımcı olabiliriz? Derslik ya da konaklama evi yaptırtmak için ne gibi şartlar sağlanmaldır, köyün arazisi buna müsait midir?
Cevap (A.NESİN) : Köy’ün gelir kaynağı büyük ölçüde benim. Ben ders veriyorum ve öğrenciler bana geliyorlar. Bundan zevk alıyorum. Hoşuma gidiyor. Ama yorucu oluyor. En azından şimdilik buna gücüm yetiyor. Birkaç yıl içinde daha da yaşlanacağım ve bu tempoyu kaldıramayabilirim. Köy’ün gelecekte yaşayabilmesi için benden bağımsız bir biçimde para kazanabilmesi lazım. Eğer Köy’de çeşitli konularda çeşitli toplantılar yapılırsa bu sağlanır. Örneğin lise mezunları toplantısı, bir işyerinin çalışanlarının bir arada olabilecekleri bir mekân, ya da ne bileyim seyyar satıcılar derneğinin yıllık toplantısı Köy’de yapılırsa çok iyi olur.

Soru 10 (H.ÇAYIR): Topluluğumuzda bize örnek ve rehberlik etmeniz adına yanımızda, içimizde, aramızda olmak bize katılmak ister misiniz? Tüm topluluk adına bunu istiyor ve bizi onurlandırmanızı sizden rica ediyoruz. Bu yol yorucu ancak güzel bir yol,bizimle matematik eğitimi ve gençler için neler yapabilirsiniz?
Topluluğumuzun amacı ile ilintili ‘’daha iyi matematik eğitim-öğretimi’’ adına kıymetli yazıların yazılıp, paylaşıldığı www.egtmatematik.com sitemizde yazmak, bilgi/tespit ve birikimlerinizi bizlerle ve ihtiyaç duyan herkesle paylaşmanız adına sizden sitemizin yazarları arasına katılmanızı istiyorum.(İstediğiniz zaman yazmak şartı ile)
Cevap (A.NESİN): O kadar çok mesaj alıyorum ki, tüm mesajlarıma bakmaya zamanım olmuyor. Bugün 10 gün öncesinin mesajlarını yanıtladım. Çok isterim ama yapamayacağım. Size kolaylıklar ve sevgiler.

TEŞEKKÜR :

Sayın Ali NESİN, çok kıymetli zamanınızı bu röpartaja ayırdığınız ve memleketimize geri dönerek matematik eğitiminde yaptığınız tüm çalışmalarınızla bizlere gerçek bir örnek teşkil ettiğiniz için size tüm gençlik,şahsım ve ‘’Türkiye Matematik Öğretmenleri Topluluğu’’ -TrMathTeachers – adına çok teşekkür ediyorum,saygılarımla…

————————————————————————————————————————————
Ali NESİN Kitapları:
*Analiz-I (Nisan 2015)
*Analiz-II (Nisan 2015)
*Analiz-IV (Mayıs 2017)
*Matematik Canavarı (Ocak 2017)
*Matematik ve Develerle Eşekler (Mart 2016)
*Matematik ve Doğa (Ocak 2016)
*Matematik ve Gerçek (Ağustos 2016)
*Matematik ve Korku (Temmuz 2016)
*Matematik ve Oyun (Ekim 2016)
*Matematik ve Sanat (Ocak 2017)
*Matematik ve Sonsuz (Ağustos 2016)
*Matematikçi Portreleri (Kasım 2016)
*Önermeler Mantığı (Ekim 2014)
*Sayma (Kombinasyon Hesapları) (Mayıs 2017)
*Sezgisel Kümeler Kuramı (Şubat 2015)
*Ali Nesin Mektuplaşmaları (Mart 2016)
————————————————————————————————————————————
NESİN MATEMATİK KÖYÜ DİJİTAL KÜTÜPHANESİ için: https://www.nesinkoyleri.org/ekutuphane.php
————————————————————————————————————————————
Server TANİLLİ Matematik Öğretmenleri Semineri linki: https://www.egtmatematik.com/matematik-koyu-ve-matematik-ogretmenleri-semineri/
————————————————————————————————————————————-
Nesin Matematik Köyü linki : https://www.nesinkoyleri.org/
Bağış Yapın : https://www.nesinvakfi.org/bagis-yap.php
————————————————————————————————————————————

Hülya ÇAYIR
Matematik Öğretmeni/Bursa
@HulyaCAYIR /maththeano@gmail.com
http://tmatht.weebly.com
Türkiye Matematik Öğretmenleri Topluluğu Kurucu-Yönetici
————————————————————————————————————————————

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.