Pi ve Pi Günü / Tau ve Tau Günü

0
17197

Yazıyı okumaya geçmeden önce Pi sayısının hayatımızda nasıl yer kapladığına bir göz atalım:

*Küçük Yunan harfi olarak “π” ve Roman alfabesinde p olan Pi “pie” gibi telaffuz edilir (PI DAY FUN FACTS/Pi Day, m.4). Pi için sembolü 1706′ da  3.14159 = π yazan İngiliz matematikçi William Jones bulmuştur (PI DAY FUN FACTS/Pi Day, m.5). Pi çemberin çevresinin çapına oranı olarak tanımlanmaktadır (PI DAY FUN FACTS/Pi Day, m.6).

*Milattan Önce 2000 yılına kadar Babilliler ve Mısırlılar her çemberin çevresinin çapına olan oranının eşit olduğunun farkındaydılar (PI DAY FUN FACTS/Pi Over Time m.1). İki toplumda Pi sayısının 3′ ten büyük olduğunu ama  kabaca yaklaşık gösterimini biliyorlardı (PI DAY FUN FACTS/Pi Over Time m.1). MÖ 200 yılında, eski Yunan matematikçi olan Arşimet Pi sayısının, 3.14, ilk üç basamağını bulmak için bu yaklaşık hesaplamaları geliştirdi (PI DAY FUN FACTS/Pi Over Time m.2) 20. yüzyılın başlarına kadar, Pi sayısının yaklaşık 500 basamağı biliniyordu (PI DAY FUN FACTS/Pi Over Time, m.3).

*Bilgisayar sayesinde Pi sayısının daha çok sayıda basamağı hesaplanmaya başlandı ve bu bir çok kişi için tutkuya dönüştü.

-Pi sayısının hesaplanan ilk 1 milyon basamağını görmek için tıklayınız.

-Japon bir matematikçi bilgisayarıyla Pi sayısını 10 trilyonuncu basamağına kadar hesaplayarak süperbilgisayarın rekorunu kırdı.

-Alexander J. Yee ve Shigeru Kondo Pi sayısının ilk 20 trilyon basamağını disklerinde yer kalmadığı için hesaplayamadı ve 12.1 trilyonuncu basamağına kadar ilerleyebildiler.

*Doğum gününüzün veya özel bir gününüzün tarihinin Pi sayısının hangi basamağında yer aldığını The Pi Searh Page‘ i kullanarak bulabilirsiniz.

*Austin’ de Pi sayısının basamaklarını uçaklar gökyüzüne yazdı.

 

984786 (1)*Hindistanlı Rajveer Meena 21 Mart 2015′ te Vellore/Hindistan’ da VIT Üniversitesi’ nde Pi sayısının 70.000 tane ondalık basamağını ezberleyerek Guinness Rekorlar Kitabı’ na girdi. Rajveer Pi sayısının basamaklarını baştan sona kadar gözleri bağlıyken saydı ve yaklaşık olarak 10 saat sürdü.

 

*David Blatner The Joy of Pi adlı kitap yazdı.

*Müzisyen Kate Blush sözleri Pi sayısının basamaklarından oluşan şarkıyı söyledi.

*Pi sayısının modaya olan etkisi:

Adsız-Şifrem pinin son 8 basamağı  -Pin kodum pinin son 4 basamağı  -Rasyonel ol, Gerçek ol

Givenchy

 

*Givenchy’ nin Pi adlı erkek parfümü vardır.

 

 

 

*Sandra Bullock The Net adlı filminde Pi sembolüne tıkladığı anda şifreyi kırıyor.

*Pi sayısı çizgi filmlerde de çokça kullanılmaktadır.
Prince-of-pi* 14 Mart, Pi Günü olarak kutlanır ve Pi Günü 3. ayın 14. gününe denk gelir ya da 3.14 – Pi sayısının ilk üç basamağıdır (PI DAY FUN FACTS/Pi Day, m.1). İlk Pi Günü kutlamalarını San Francisco’ da Exploratorium’ da fizikçi olarak çalışan Larry Shaw organize etmiştir. 2015′ te Pi Günü’ nün özel bir anlamı vardır! 3.14.15 ve öğleden önce ile öğleden sonra saat 9:26:23′ te tarih ve saat Pi sayısının ilk 10 basamağını temsil etmektedir (PI DAY FUN FACTS/Pi Day, m.2).

 

 

*Bazı kişiler Pi Günü’ nü aynı zamanda Einstein’ in doğum günü olarak da kabul eder ve kutlar.

enhanced-buzz-29529-1363197741-16*Pi Günü’ nün en önemli özelliği bugün için yapılan lezzetli Pi kekleridir.

 

 

 

 

 

 

Şimdi Pi Günü’ nün neden kutlanıldığına değinelim (Bu arada 2010 yılından beri her sene 28 Haziran Tau Günü olarak kutlanmaktadır. Tau, Pi’ nin 2 katıdır ve sembolu “τ” dır)

S&C: Neden Pi Günü’ nü Kutlarız?

Çoğumuza ortaokul geometri derslerinde öğretilen matematiksel sabite hayranlığımızı gösterdiğimiz bayram olan Pi Günü her sene 14 Mart’ ta kutlanır.

Bu günlerde bilim insanları ve matematikçiler Pi sayısının bir trilyondan fazla basamağını hesapladılar ama onun tam değeri asla çözülemeyen bir gizem olarak kaldı. Pi, çemberin çevresinin çapına olan oranıdır ama popüler kültürde bu Yunan sembolü en genel tanımıyla bilinmezliği temsil etmeye başlamıştır. Pi Günü onuruna, The Joy of Pi’ nin yazarı olan David Blatner bu ünlü sayının tarihini, çekiciliğini ve evrimini tartışmak için başlıca haberlerde yer almaktadır.

Tam olarak Pi Günü neden kutlanır?

İlk olarak matematiğin ve biliminin konusu olan bir konuyla eğlenmek için bir fırsattır. Resmi olarak Pi’ yi kutlarken, heyecanlanmak ve Pi’ nin eğlenceli tarafını göstermekten daha fazlası yapılır.

Matematikçilerin Pi sembolünü ilk kez kullandığı günden beri neden Pi yüzyıllarca bu kadar büyüleyici bir konu olmuştur?

Pi ile ilgili ilginç olan şey onun esasında irrasyonel ve insan bilincini aşan bir şey oluşudur. Pi sayısının basamakları tamamen bilinemez. Pi sayısının ne olduğunu anlamamızın hiç bir yolu yoktur ve bu da bilim için alışılmamış ve merak uyandıran bir şeydir. En basidinden Pi sayısı çemberin çevresinin ölçüsünün çemberin bir ucundan diğer ucuna olan uzaklığın ölçüsüne bölümüdür. Bu kadar basit olan bir şeyin açıklamasının bilinmeyen oluşu kafa şaşırtıyor.

Yani gizem bu çekiciliğin bir parçası mı?

Evet, biz eğer biraz daha çok hesaplama yaparsak cevabı bulabileceğimizi düşündük ve hep bu düşünceyle hareket ettik. Ve 20. yüzyılın çoğu cevabı bulmak ile geçti. Ama bunun gerçek bir gizem olduğunu yüzyılın başlarında kısmen de olsa unuttuk -bilinmesi mümkün olmayan şey. Pi bize hala bir yerlerde bir gizem olduğunu hatırlatıyor. Gerçekten bilinmeyen şeyler var.

Ama Pi sayısını tanımlama konusunda oldukça küçük bir gelişme gösterdik. 

Gittikçe yaklaşıyoruz ve yaklaşıyoruz ama asla bir cevap olmayacak. Bin yıl önce Pi sayısının birkaç basamağını biliyorduk.  20. yüzyılda, binlerce basamağını bilmeye başladık. Geçen yüz yılda binlerceden sonra milyonlarca basamağını bilmeye başladık ve şimdi dünya rekoru trilyonlarda. Bu hayret verici bir şey.

Matematikçilerin ve bilim insanlarının Pi ile ilgili sordukları ana sorular neler?

Neden Pi’ nin böyle olduğunun gerçek nedenini bulmaya çalışıyoruz. Neden Pi’ nin basamakları bu şekilde çözülüyor? En önemli sorulardan bir tanesi basamaklar arasında bir örüntü var mı? 4′ ten daha fazla 7 mi var? Pi de bir çeşit örüntü olsaydı evrenin doğasının temelinde yatan gerçeklere de bir göz atabilirdik. Bu şu anda birçok matematikçinin anlamaya çalıştığı şeydir. Bize evreni daha iyi anlayabilmek için Pi sayısı’ nı nasıl incelemeliyiz? Çünkü evrende bulunan her şey çemberlere dayanır bu nedenle çemberleri ve Pi’ yi daha iyi anlayabilseydik, evreni daha iyi anlayabilirdik.

Bir matematik sembolünün popüler kültürde bu kadar çok tutulması da çok şaşırtıcı. Nedeni Nedir?

Araştırmamda çizgi filmlerden filmlere kadar Pi’ nin kaç kez göründüğü beni şaşırttı. Çıkmaya da devam ediyor. İnsanların Pi sayısını ya da benzer şeyleri bu kadar çok önemsediğini düşünmüyorum -insanların gerçekten önemsediği şey Pi sayısının ne anlama geldiği. Pi sayısının çekiciliği ve cazibesi onun işaret ettiği bu gizem duygusudur. Herkes onun hakkında bir şey biliyor ama hiç kimse ne olduğunu bilmiyor. Bilinmeyen bir şeyle karşılaştığınızda ve o matematik ile bilimin kalbinde doğru olduğundan, insanları eğlendirir.

Kaynak:

 1. http://mathmovesu.com/sites/default/files/PiDayFactSheet.pdf
 2. http://www.cbsnews.com/news/pi-calculated-to-its-ten-trillionth-digit/
 3. http://www.numberworld.org/misc_runs/pi-12t/
 4. http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/most-pi-places-memorised
 5. https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/a9/57/e8/a957e81859945aedbde9e05636427fee.jpg
 6. http://ep.yimg.com/ay/yhst-129486095020272/be-rational-get-real-pi-math-nerd-t-shirt-7.jpg
 7. http://www.signals.com/graphics/products/large/HU0111_T.jpg
 8. http://thescentualist.com/wp-content/uploads/2012/03/Pi-Givenchy_50ml_EdT-700×700.jpg
 9. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Prince-of-pi.jpg
 10. http://www.matematikfakultesi.com/wp-content/uploads/2015/10/Pi-300×224.jpg
 11. http://newsfeed.time.com/2011/03/14/qa-why-do-we-celebrate-pi-day/
 12. http://mathmovesu.com/sites/default/files/PiDayFactSheet.pdfhttp://www.techno-labs.com/wp-content/uploads/2015/03/einstein-siz-dugun-olmaz-728×364.jpg
vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikMatematikteki Öncü Kadın: Sophie Germain
Sonraki İçerikOrtaöğretim Yönetmeliğinde Yazılı Sınavlar
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.