Oyunlarla Matematik Öğretimi – Şehrazad’ın 101 Oyunu

0
17330
Oyunlarla Matematik Öğretmek
Oyunlarla Matematik Öğretmek

Oynamak ve öğrenmek çocukların en iyi yaptıkları iki iştir. Çocuklar ta doğuştan öğrenmeye ve oynamaya can attıklarına göre ve büyükler de çocuklara öğretmek için yanıp tutuştuklarına göre , tarafların amaçlarına ulaşmak için oyundan daha kestirme bir araç olabilir mi?  
Prof. Dr. Ali Nesin (Şehrazad’ın 101 oyunu kitabının önsözünden alıntı)

O zaman bir oyunla başlayalım….

Ayşe ve Burak önlerinde bulunan 11 çakıl taşından oluşan kümeden, sırasıyla önce Ayşe ardından Burak 1,2 veya 3 taş alabiliyorlar. İsteyen istediği kadar taş alabiliyor. yani önce bir taş alan ardından bir taş alamaz diye bir kural yok. İsterse 1 isterse 2 veya 3 taş alabilir. Son taşı ya da taşları alabilen oyuncu oyunu kazanıyor. Oyunu kazanma stratejisini çözen oyuncu hangi hamleyle başlarsa oyunu kazanır?

A) Ayşe bir taş alarak başlar.
B) Burak bir taş alarak başlar.
C) Ayşe üç taş alarak başlar.
D) Burak iki taş alarak başlar.
E) Burak üç taş alarak başlar.

Ne kadar sıkıcı ve kağıt üzerindeyken zor bir soru değil mi?

Şimdi bulunduğunuz yerde kendinize bir oyun arkadaşı edinin. Biriniz Ayşe diğeriniz Burak olsun. Çakıl taşlarınız yok mu? Fasulye, nohut, düğme, çekirdek… Ne bulursanız yığın önünüze ve oynamaya başlayın.

Cevabı buldunuz mu? Buldunuz biliyorum. Haydi sayıyı değiştirelim. Bu kez isterseniz 12 taşla ardından 13 sonra 14 taş ile baştan oynayalım.Şimdi size desem ki 126 taş var . Kimin hangi hamle ile başlayarak kazanacağını bilirsiniz değil mi?

Bu basit oyunla biz ne mi kazanacağız?

  1. Sosyolojik Açıdan: Özgüven, iletişim, eğlence, korkuyu yenme, pozitif enerji,strateji geliştirme yeteneği, çocukluğa dönüş vs.
  2. Matematiksel Açıdan: MODÜLER ARİTMETİK Sonsuz elemanlı tam sayılar kümesinin eşit ve adil bir biçimde parçalanabilmesi biz matematikçiler için bir sihirdir, bir mucizedir. Eyvallah!

Ama tanımları anlamaya çalışan ve sorular karşısında çaresiz kalan, “Öğretmenim, bu benim günlük hayatta ne işime yarayacak?” diye soran amaçsız, modüler aritmetik gibi kasıntı başlıklar altında ezilen çocuklarımıza hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Bu yüzdendir ki artık konuyu anlatıp günlük hayattaki yansımalarını kara kara düşünmek yerine basit bir oyunun içinden kocaman matematik çıkarma devri gelmiş de geçiyor bile.

Bu yüzdendir YGS 2015 matematik testinden Türkiye ortalaması beş. YGS 2014 matematik testinden Türkiye ortalaması altı vb…

Maalesef benzer konular aynı şekilde yıllarca genişletilerek anlatılmasına rağmen ortalamalar iki haneli bile değil.

Bir dersimde sınıfa Hanoi Kulesi getirdim. Efsaneyi anlattım ve dedimki: “Üç halka ile kim başlayarak oyunu en az hamlede tamamlayabilir.” Öyle heyecanlı ve şaşkındılar ki! Matematik notları pekte parlak olmayan bir çocuğum medeni cesaretine hayran bırakacak şekilde kalktı, geldi ve başardı. Ardından bu cesaretle dört halka…

Girdiğim sınıf 9. sınıf konu fonksiyonlardı. Çocuklarımız gördüğümüzden daha zeki, yetenekli, heyecanlı ve azimlidir dostlarım. Yeter ki biz de en az onlar kadar azimli ve heyecanlı olalım. Bu konuda en kestirme yol oyundur. Her yaşa, her ırka, her ruha hitap eden nadir yollardan biridir.

Lütfen oyun oynayarak eğlenelim, eğlendirelim, öğretelim.

2015 yılında Enka Okullarında yaptığımız Matematik Oyunları Etkinliğinden fotoğraflar :

Ekran Resmi 2015-11-01 14.26.41Ekran Resmi 2015-11-01 14.27.13

 

 

 

Ekran Resmi 2015-11-01 14.26.53Ekran Resmi 2015-11-01 14.27.03

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2015-11-01 14.12.21

Egtmatematik  sitesinde makul zaman aralıklarında yazılarıma devam edeceğim….

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.