Matematikteki Öncü Kadın: Sophie Germain

0
9098

Matematik çalışabilmek için inanılmaz yollara başvuran ve kadınların da matematik yapabileceğini gösteren matematikteki öncü kadın Sophie Germain ! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

indir

 

Sophie Germain ailesinden gelen engellere ve önünde örnek olmayışına rağmen kendisini bir matematikçi olmaya adadı. Fransız Bilimler Akademisi titreşimlerin oluşturduğu örüntülerle ilgili makalesi için Sophie Germaine’ ye ödül verdi. Bu çalışma bugün gökdelenlerin yapımında kullanılan uygulamalı matematiğin temelidir ve o dönemlerde matematiksel fiziğin yeni alanı özellikle yankılanım ve esneklik açısından önemlidir.

Sophie Germain,

  • Bir üyeyle evli olmadan Bilim Akademisi toplantılarına katılan ilk kadın,
  • Fransa Enstitüsü’ nde oturumlara katılması için davet edilen ilk kadın,

olarak bilinir. 

Tarihler: 1 Nisan 1776- 27 Haziran 1831

Mesleği: Matematikçi, sayı kuramcısı, matematiksel fizikçi

Ayrıca Marie-Sophie Germain, Sophia Germain, Sophie Germaine olarak bilinir.

Sophie Germain Hakkında

Sophie Germain’ in babası varlıklı orta sınıf bir ipek tüccarı ve önce Sınıflar Meclisi’ nde sonra Kurucu Meslis’ te görev yapan bir Fransız politikacı olan Ambroise-Francois Germain’ dır.

Daha sonra Ambroise-Francois Germain Fransız Bankası’ nın müdürü oldu. Annesi Marie-Madeleine Gruguelu’ di. Biri kendisinden büyük diğeri kendisinden küçük olmak üzere Marie-Madeleine ve Angelique-Ambroise adlarında iki kız kardeşi vardı. Sadece Sophie olarakta bilinirdi. Nedeni evdeki tüm Marieler’ le karışmasını önlemekti.

Sophie Germain 13 yaşındayken ebeveynleri onu evde tutarak Fransız İhtilali’ nin karmaşasından uzak tuttular. Sophie Germain babasının büyük kütüphanesinden kitaplar okuyarak can sıkıntısını yenmeye çalıştı. Bu süre içerisinde aynı zamanda özel öğretmenleri de olmuş olabilir.

Matematiği Keşfetme

O yılların anlatılan hikayesi Sophie Germain’ in öldürülürken geometri okuyan Arşimet’ in hikayesini okuduğuydu — ve  birinin dikkatini bu kadar çeken bir konuya hayatını adamaya karar verdi.

Geometriyi keşfettikten sonra Sophie Germain kendi kendine matematik ve aynı zamanda Yunan ve Roma’ ya ait geometri metinlerini okuyabilmek için Latince ve Yunanca öğrendi. Ebeveyneleri onun çalışmasına karşı çıktı ve onu durdurmaya çalıştı. bu nedenle Sophie Germain geceleri çalışırdı. Ebeveynleri mumlarını aldılar ve geve vakti ateşlerini yasakladılar. Sophie kendisini yatak kıyafetlerine sardı.

Hala çalışmak için yollar buldu. Sonunda ailesi onun matematiksel çalışmasını kabul etti.

Üniversite Çalışması 

18. yüzyılda Fransa’ da bir kadın normalde üniversitelere kabul edilmezdi. Ama heyecan verici matematik araştırmalarının yapıldığı yer olan École Polytechnique Sophie Germain’ in üniversite profesörlerinden ders notlarını ödünç almasına izin verdi. Profesörlere düşünceleri iletmenin yaygın yöntemini takip etti, bazen matematik problemleri yazan orijinal notları da içeriyordu. Ama erkek öğrencilerden farklı olarak bir erkek tama ismi kullandı, “M. le Blanc”- Bir çok kadın fikirlerinin dikkate alınması için bir erkek takma isminin arkasına saklanıyordu.

Matematikçi

Bu şekilde başlayan Sophie Germain, bir çok matematikçiyle mektuplaşmaya başladı. “M. le. Blanc” sırayla onların üzerinde etkili olmaya başladı. Göze çarpan bu matematikçilerden iki tanesi: Çok geçmeden “le Blanc” in kadın olduğunu bulan ve mektuplaşmaya devam eden Joseph-Louis Larrange ve üç sene boyunca bir kadınla karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğunu sonunuda çözen Alman Carl Friedrich Gauss.

1808′ den önce Almanlar çoğunlukla sayı teorisi çalıştılar. Sonra titreşimler tarafından oluşturulan Chladni figürleri ve örüntülerle ilgilendiler. Sophie Germain üzerinde problem yazan bir makalesini isimsiz bir şekilde 1811 yılında Fransız Bilimler Akademisi’ nin sponsor olduğu bir yarışmaya soktu ve bu makale bu şekilde teslim edilen tek kağıttı. Hakemler hatalar buldu ve tarihi uzattı. Sophie Germain sonunda 8 Ocak 1916′ da ödülü aldı. Sophie Germain bu skandalın doğuracağı sonuçtan korktuğu için törene katılmadı.

Bu çalışma bugün gökdelenlerin yapımında kullanılan uygulamalı matematiğin temelidir ve o dönemlerde matematiksel fiziğin yeni alanı özellikle yankılanım ve esneklik açısından önemlidir.

Sayı Teorisi üzerine olan çalışmasında, Sophie Germain Fermat’ nın Son Teoremi’ nin kanıtı üzerinde sınırlı bir ilerleme kaydetti. 100′ den küçük asal üsler için, aralarında asal oldukları  zaman hiçbir çözüm yolu olmadığını gösterdi.

Kabul

Biilim İnsanları Topluluğu’ na kabul edilen Sophie Germain’ ın Instut de France’ de oturumlara katılmasına izin verildi. Bu ayrıcalığın verildiği ilk kadındır. 1831′ de göğüs kanserinden ölene kadar kişisel çalışmasına ve mektuplaşmalarına devam etti.

Carl Friedrich Gauss fahri doktora ödülünün Gottingen Üniversitesi tarafından Sophie Germain’ e verilmesi için kulis yaptı ama Sophie Germain’ e ödülünü alamadan öldü.

Mirası

Bugün Paris’ te “L’École Sophie Germain” adlı bir okul ve “la rure Germain” adlı bir cadde Sophie Germain’ in hatırasını onurlandırmaktadır. Belli asal sayılar Sophie Germain Asalları olarak adlandırılmıştır.

Kaynak

  1. http://womenshistory.about.com/od/sciencemath1/a/sophie_germain.htm
  2. http://dunyalilar.org/wp-content/uploads/2016/01/sophie-germain_4.jpg
vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikGeogebra’da Temel İstatistik-2 (Verilerin Düzenlenmesi)
Sonraki İçerikPi ve Pi Günü / Tau ve Tau Günü
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.