Matematikte Ulaşılabilir Olmak

5
3063

 

Öğrencilerimize ulaşılabilir hedeflerinin olması gerektiğini söyleyen matematik öğretmenleri olarak acaba biz ne kadar ulaşılabilir durumdayız? Öğrencilerle iletişimimiz ne düzeyde? Sınıfta matematik dersinde yarım kalan paylaşımlarımız ders bitiminden sonra da devam edip okul sınırlarını aşıyor mu?

Matematik öğretmeni sınıfta, tiyatro sahnesine çıkar çıkmaz seyircilerin reaksiyonunu farkedebilen sanatçı gibi olmalı. Sınıfa girer girmez bir bakışta anlamalı o gün Sevinç’in psikolojisi ile Can’ın sağlık durumunu aynı anda. Öğrenciler matematik dersinde, sinema filmi galasında birkaç dakika içinde izleyenlerin ilgisini anlayabilen sanatçı gibi olmalı. Sınıfa giren matematik öğretmeninin halini bir bakışta anlamalı o günkü yüzündeki ifadesinden, kıyafetindeki renk seçiminden.

Dünyada matematik derslerinde uygulanan en etkili öğretim yöntemlerinin temelinde öğretici ve öğrenenin birbirini çok iyi tanıdığı, aynı iletişim dilini kullandıkları görülmektedir. Matematik dersinde öğrenciler ve öğretmenler arasındaki iletişim, son yıllarda hızla gelişen teknolojiye uyumluluk göstererek de güçlenmektedir. Yeni çıkan teknolojik bir ürünü, 1965 öncesi doğumlular, teknolojiyi kullanamama ve teknolojiden anlamama önyargıları ile uzun bir süre mücadele verdikten sonra, X nesli (1965-1979 arası doğanlar) uzun bir süre sonra zihinlerinde yaptıkları ikna testleri sonucunda, Y nesli (1980-1999 arası doğanlar) bir başkası tarafından ikna edildiğinde, Z nesli (2000 yılı ve sonrası doğanlar) ise iknaya ihtiyaç olmadan hızlı bir şekilde kullanmaktadır. Öğrenci ve öğretmenlerin birbirlerini tanıması iletişimin kalitesini de arttırmaktadır.

İnsanlar günlük hayatta kendilerini ifade etmekte çoğu kez zorlanırken matematik öğretmenleri kendilerini hergün sayılarla, sembollerle ve formüllerle rahatlıkla ifade edebilmektedirler. Öğretmenleri ve öğrencileri genellikle çözülemeyen sorular bir araya getirmektedir. Günümüzde öğrenciler, öğretmenlerine mesai saatleri dışında, kalem ile yazma ya da not alma özelliği olan akıllı telefonları ile Facebook Messenger, WhatsApp, Instgram gibi çeşitli sosyal ağlardan sorularını yöneltebilmekte, öğretmenler de bu ağlardan hızlı ve pratik bir şekilde soruları cevaplayabilmektedir.

Matematik paylaşımlarının sınıf ortamından okul dışına taşınması öğrenci-öğretmen diyalogunu geliştirmeye imkan vermektedir. Sadece belirlenen ders ve mesai saatlerinde devam eden öğrenci-öğretmen iletişiminin bireylerin sosyal hayatlarına olan etkisi az olmaktadır. İnsanlar arasındaki problemlerin çoğu aslında iletişimsizlik sebebiyle yaşanmakta diyaloglarını sürdüren insanlar, bir süre sonra problemlerine çözüm üretebilmektedir. Bu yüzden matematik derslerinde ve ders dışındaki zamanlarda iletişim halinde bulunmak ve iletişimde doğru yöntemleri izlemek derste başarılı olmaya da katkı sağlamaktadır.

Erkan Özkan

Doğa Okulları Matematik Öğretmeni

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikSınıfınızın Geri Kaldığını Gösteren 17 İşaret
Sonraki İçerikMatematikte başarı için en önemli değişkenler
Lisans eğitimini Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik, yüksek lisans eğitimini Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi bölümünde tamamladı. JRET ulusal, TURAN-SAM uluslararası hakemli dergilerinde makale yayını bulunmaktadır. Doğa Koleji’nde lise matematik öğretmenliği ve bölge zümre başkanlığı yapmıştır. Tasarımcı Öğretmen ekibi tarafından 2016 yılında en iyi ders tasarımını sunan 30 öğretmen arasında gösterilmiştir. Bugüne kadar 25 ülke seyahati bulunmaktadır. Ödül töreni Hindistan’da dünyanın en büyük okulunda düzenlenen 12.Uluslararası Bilişimci Martılar Projeleri'nde 3.lük elde eden Mathematics Education Programme (MATHEP), 13 lise kampüsünde organize edilen Dünyanın En İyi Matematik Sınıfı BEST MATH projelerinde koordinatör, Beylikdüzü Belediyesi'nde düzenlenen Çocuğuma Matematiği Nasıl Anlatırım? seminerlerinde konuşmacı olarak, ulusal ve uluslararası eğitim organizasyonlarında sözlü sunumuyla yer almıştır. Mektebim Okulları’nda lise matematik bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği Proje Temelli Eğitimleri atölye liderliğini, Beylikdüzü Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi'nin proje danışmanlığını yürütmektedir. Kanguru Matematik Türkiye Danışma Kurulu’nda yer almaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

5 YORUMLAR

  1. Bu yazdıklarının daha fazlasını bizlere aktarabilen bizim için her zaman çabalayan bizi hiç bi zaman kırmayan üslubunu bozmayan bu zamana kadar espirileriyle dersin motivesini bir kez olsun düşürmeyen tanodığım en iyi öğretmen diyebilirim. Matamatiği erkan hocayla sevip öğrendim böylesi gerçekten zor bulunur çünkü o (er+öz)kan….. iyiki var iyiki de bizimle onu çok seviyoruz

  2. Yazdıklarının daha da fazlasını bize aktaran, her zaman yanımızda olduğunu hissettiren, her konuyu daha da iyi kavramamız için çabalayan, matematiği bize sevdiren görüp tanıyabileceğim en iyi öğretmen kendisini hiçbir öğretmenle kıyaslamam bile onu gerçekten çok seviyoruz iyi ki var.

  3. Biz velilerde sahnenin öbür tarafındaki seyirciler olarak bu yaklaşımı, bu bakış açısını gururla ve ayakta alkışlarız.İzlediğiniz yolda başarılarınızın daim tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz için ışık olmasını diliyorum. Teşekkürler hocam.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.