Matematiğe Karşı Pozitif Duygular Geliştirmek

0
4272
Matematik Öğretimi

Bugünün misafir blog yazarı Judy Willlis’ tir. Önceden sinir hastaları uzmanı olan Judy şimdi beyin ve öğrenme üzerine birçok kitabın yazarı olmanın yanı sıra aynı zamanda ilkokulda ve ortaokulda matematik öğretmenliği yapmaktadır. Bu yazı en son çıkanlardan bir alıntıdır.

Learning to Love Math

Çocuklar matematikle ilgilenmeye başlamadan önce kendilerini bu konuda rahat hissetmeliler. Öğrenme gerçekleşmeden önce, çevrelerinin fiziksel ve psikolojik olarak güvenli olduğunun farkına varmalılar. Öğrenciler matematik becerilerini ve stratejilerini geliştirmek için güçlü akademik yönlerini nasıl kullanacaklarını öğrendiklerinde, dirençli olma ve başa çıkma yöntemleri geliştirirler. Sizin müdaheleniz beyinlerinin duygusal süzgeçleri yardımıyla üst düzey düşünme becerilerinin yoğunlaştığı yere, prefrontal kortekse (PFC), bilgi taşıyan ağların kuvvetlenmesine yardım eder. Alıştırmayla, gelen bilgiyi değerlendirmek ve matematik problemlerine yaratıcı çözümler bulmak için PFC’ deki en üst düzey analitik ağlarını kullanabileceklerdir (tüm derslerdeki problemlere ek olarak). Öğrencilerinizin nasıl öğrendiklerini daha iyi anlamak için, ilk önce bilginin bu süzgeçler aracılığıyla nasıl iletildiğini ve matematiği nasıl sevdiklerini bilmek önemlidir.

STRATEJİ: Aile Konferansları Düzenleyin

Hiç kimse öğrencideki baskının seviyesini arttırmak istemez, özellikle matematikte ebeveynlerin kaçınılmaz beklentilerini karşılayamadıkları takdirde duygu sömürüsüne ya da fiziksel şiddete maruz kaldıklarından şüphelendiğinizde. Çocuklarından beklentileri oldukça yüksek olan ebeveynleri genellikle çocuklarının kendilerinin sahip olduğundan daha çok şeye sahip olduğunu görme isteği motive eder. Ne yazık ki, çocuklar bu beklentileri içselleştirdiklerinde ve yerine getiremediklerinde, depresyona girerler, kaygı yaşarlar, fiziksel olarak (kronik strese bağlı olan kortizolun yüksek seviyesi bağışıklıklarını düşürür) ya da psikosomatik olarak hastalanırlar hatta kendilerine ya da başkalarına fiziksel olarak zarar bile verebilirler. Aile konferansları velilerin stresin akademik başarıya olan etkisi ile ilgili bilimsel kanıtları öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bu müdahelelerle aynı zamanda matematikte başarıya götüren ilk adımın ona karşı geliştirilen pozitif tutum olduğunu sadece puanlara bağlı olmadığını açıklayabileceksiniz.

Aynı zamanda velilere olumlu bir şekilde dahil olmanın yollarını önerebilirsiniz. Onlara beynin en çok konu ile çocuğun değer yargıları ile arasında belirgin bir bağlantı olduğunda öğrenmeye açık olduğunu anlatın. Eğer veliler gerçek-yaşam matematiğini çocuğun hobilerine ve ilgilerine entegere etmenin yollarını bulurlarsa “matematik uzaylıları” gibi davranabilirler. Örneğin, o anda saat 3.00 ve program 5:30′ da başlıyor ise özel televizyon programları başlayana kadar ne kadar zaman geçtiğini hesaplamaları için çocuklarını teşvik edebilirler. Ya da farklı satış fiyatlarının çeşitli yüzdelik indirimlerini veren gazete reklamlarında yer alan çocukların sevdikleri şeylerin (örn. bisikletler, oyuncaklar, bilgisayarlar) fiyatlarını karşılaştırmalarına yardımcı olabilirler.

STRATEJİ: Stresi Uzaklaştırmak İçin Yeniden Sınav Yap

Tüm öğrencilere, eğer yüksek notlar almak istiyorlarsa, kontrol hissini yeniden kazanmalarını sağlayacak fırsatların olacağına dair güvence verin: yeniden sınavlar gibi. Matematikte ilerleme tamamen temel bilgiye dayalı olduğundan dolayı, bir sonraki seviyeye geçmeden önce, öğrencilerin kalıp ve kavramlara ilişkin sinir ağlarını genişletmelerini sağlayan temeli oluşturan her konuya hakim olmaları gerekir. Yeniden yapılan sınavlar gerektiğinde cevapları yeniden değerlendirmek ve düzeltmeler yapmak için fırsatlar sunar. Tam olarak hakim olabilmeleri için, yüzde 85′ in altında kalan öğrencilerin yeniden sınav olmalarını zorunlu kılarım. Benim ilk hedefim öğrencilerin uygun materyali öğrenmesini sağlamak böylece başarı için yeterli olan bir alt yapıyla ilerleyebilirler. Mesuliyet ile tekrar testlerini birleştirmek öğrencilere özgüven, hedef belirleme ve bağımsız öğrenme gibi becerilerini geliştirmelerini sağlar. Veliler ya da iş arkadaşları ikinci bir fırsat olacağını anlar anlamaz öğrencilerin sorumlu ve ciddi bir şekilde davranamayacağına dair kaygılarını dile getirebilirler. Öğrencilerden özel derslere katılma, beceri değerlendimeleri yapma, ya da bir problem çeşidinin nasıl çözüleceğini doğru bir şekilde gösteren yazılı örnekler bulma gibi düzeltici eylemlerine dair kanıt göstermelerini istediğinizde mesuliyet artar. Asıl sınav puanlarının yeniden yapılan sınavlar ile beraber ortalaması alındığında, öğrenciler ilk sınav puanlarından da sorumlu olduklarını anlayacaklardır. Kopya çekmek ile kıyaslanınca (güven ve öz saygıyı daha çok azaltan not baskısına karşı talihsiz bir cevap), yeniden sınav yapma seçeneği düşük notlara karşı daha pozitif bir yaklaşımdır. Yeniden sınav yapma sizin açınızdan zaman alır, ama öğrencilerinize sorumlu ve başarılı öğrenenler olmaları için kapasitelerine saygı duyduğunuzu gösterir.

STRATEJİ: Matematiğin Değerini Göster

Öğrencilerin matematiğe olan ilgisini arttırmanın anahtarı onların hayal gücünü kullanmaktır. Onlara matematiği izole edilmiş bir bilim olarak düşünmelerini sağlamak yerine, ilham verici bulacakları şekilde geniş çapta matematiğin değerlerini gösterin. Eğer ilkokul öğrencilerine öğretiyorsanız, öğrencilere gün boyunca matematikten yararlanma yollarını ve ilgi alanlarında nasıl uygulandığını göstermek için fırsatlar yaratın. Örneğin, öğrenciler sınıftaki öğrencilerin sayısını bulup daha sonra çıkarma için geriye sayarak gelmeyen öğrencilerin sayısını belirlemek amacıyla matematiği kullanabilir.

Daha ileri seviyelerde, müfredatlar arası planlama bu hedefe ulaşmak için bir yoldur. Daha büyük öğrenciler, örneğin, yaklaşmakta olan okul gezileri için harcamalarını karşılamak amacıyla satmak zorunda oldukları biletlerin sayısı ve ücreti ile ilgili anlamlı problemler çözebilirler. Öğrencilerinizin matematiğe karşı besledikleri pozitif duyguları arttırdığınızda, beyinlerinin matematik-bloke etme süzgeçlerinin kilidini açarsınız, uzun-dönem hafızayı geliştirirsiniz, ve alışılmış ezberin ötesinde daha iyi anlamaya teşvik edersiniz.

Öğrencilerinizin matematiği ya da diğer konulara karşı pozitif duygular geliştirmesi için kullandığınız yöntemleriniz nedir?

Kaynak

  1. http://www.edutopia.org/blog/building-math-positivity

 

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikGeogebra’da Müzik Yapmak…
Sonraki İçerikRasyonel olmayan ölçüler
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.