Üst Düzey Matematiksel Beceriler Nasıl Geliştirilebilir?

0
3521

Özellikle öğrenimlerinin ilk yıllarında veliler, çocuklarının öğrenme potansiyellerini doğal olarak merak ederler. Bunun için çeşitli testler yaptırırlar. Çocuk, test sonuçlarına göre eğer “üstün” olarak nitelendirildiyse aile, çocuğunun her alanda başarılı olmasını bekler. Özellikle  matematik dersinde bu başarı beklentisi daha yüksektir. Oysaki zeka çok yönlüdür ve bu genellemeler bizi yanıltabilir.

Bu yazıda, çocuğuzun üst düzey matematiksel düşünme becerilerine sahip olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi  ve bu becerileri nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Çocuğunuz bir probleme yanıt verirken ne derece strateji geliştirebiliyor ve mantıksal akıl yürütme yapabiliyor?

İyi yapılandırılmış sorular ile bunu gözlemlemek mümkün. Gelin sizinle bir deneme yapalım.Çocuğunuza aşağıdaki soruyu sorun; ki 2. sınıftan 8. sınıfa kadar olan her çocuğa bu soruyu yöneltebilirsiniz. Çocuğunuza bu soruyu yöneltirken ona en az 6 farklı renkte boya kalemi vermeyi unutmayın.

Soru: Aşağıdaki  4×4 lik bir kare zemini, herhangi bir karenin sağı, solu, altı, üstü ya da çaprazındaki kare aynı renkte olmayacak şekilde boyaman isteniyor. En az kaç farklı renk kullanarak küçük karelerin tamamını boyayabilirsin?

Cevabımız 4’tür. Kare sayısı ne kadar artarsa artsın en az dört farklı renk kalem kullanılarak kareler boyanabilir. Fakat burada önemli olan nokta cevap değil, öğrencinin çözüme ulaşırken nasıl bir yol izlediğidir. Bu nedenle bu tip soruların çoktan seçmeli değil de açık uçlu olması, çözüme ulaşılan yolu bilmek ve strateji geliştirme becerisinin takibi açısından son derece önemlidir.

Eğer çocuğunuz:

Kareleri herhangi bir  örüntü ya da düzen olmadan boyayarak uzun denemeler sonucunda 4 cevabına ulaşır ise çocuğunuza şu soruları yöneltin:

  • Sonuca nasıl ulaştın?
  • Kare sayısı artarsa kullandığın renk artar mı?

Eğer çocuğunuz ilk rengi boyadım, sonra deneme yanılma yöntemini kullanarak sonuca ulaştım şeklinde cevap veriyor ve kare sayısı arttıkça renk sayısı artar şeklinde cevap veriyor ise tekrar düşünmesini isteyebilirsiniz. Düşündükten sonra cevabı değişmiyor ise çocuğunuz sorunun çözümüne ulaşırken strateji geliştirmemiş demektir.Kare sayısı artırıldığında büyük bir olasılık ile herhangi bir kareyi boyarken takılacak ve renk sayısını artırarak sonuca ulaşacaktır.

Eğer çocuğunuz aşağıdaki şekille ya da benzer bir desen ile 4 cevabına ulaşır ise strateji geliştirerek sonuca ulaşmış demektir.

Bu ya da benzer bir örüntü şeklinde boyama yapan çocuğa şu soruyu yöneltebilirsiniz:  

  • Kare sayısı 5×5 ya da 6×6 olsa dört renk ile boyama yapabilir misin?

Çocuğunuz kare sayısı ne kadar fazla olursa olsun dört farklı renk ile boyayabilirim ve bunu ispatlayabilirim diyorsa strateji  geliştirme ve mantıksal akıl yürütme becerilerini kullanabiliyor demektir.

Aşağıda 5×5 ve  6×6 karelerin cevapları verilmiştir. Kare sayısı ne olursa olsunbenzer şekilde çözüme ulaşılabilir.

Sonuç olarak çocukların matematiksel düşünme becerilerin geliştirilebilmesi için iyi yapılandırılmış sorularla  erken yaşta ve daha sık karşılaştırılması son derece önemlidir.

Öğrencilerimizin bu becerilere sahip olduğunu belirleyebilme için çok iyi yapılandırılmış beceri belirleme testlerine ihtiyacımız var MATBEG bu yönüyle bir ilk olma özelliği taşıyor.

Kenan Çağlar DÜKEL

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.