Kodlama: Matematik Öğretimine Bir “Ekleme” Değildir

1
11627

Kodlama Saati çoktan başladı! Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası’ nda düzenlenen bu etkinlik için hala geç kalmış sayılmazsınız. Hatta bugün (10 Aralık 2015) Apple tarafından düzenlenecek olan 1 saatlik ücretsiz Kodlama Saati Atölyesi’ ne katılarak sizde 1 Saatlik Kodlama 1 Ömürlük Değişim’ i deneyimleyin; destekleyin.

Kodlama Dersi ile Matematik Dersi nasıl birleştirilir? Kodlama yaparak nasıl matematik öğretilebileceği ya da öğrenilebilecegi Enzo Ciardelli (Enzo, Hamilton Wenthworth School District Board’ da matematik ve fransızca öğretmeniymiş. Öğrencileri 21. yüzyıl iş yaşamına hazırlamak amacıyla  öğretme ve öğrenme sürecine teknolojiyi entegre etme çabası içerisinde olup çalışmalar yapmaktadır) tarafından yazılan aşağıdaki yazıda anlatılmaktadır. Herkes için verimli bir hafta olması dileklerimle …

spheropic1-480x250

Kodlamayı öğretme bir “ekleme” midir yoksa diğer dersler ile birleştirilecek olan bir disiplin midir? Kodlamanın kendi müfredatını daha çok geliştirebilecekken, öğretmenler öğrencilerine bilgisayar programlamasının temelini öğretmekle yetinebiliyorlar. Sonuçlar şaşırtıcı! Kodlama kulübüne başladığım ilk zamanlarda kodlamayı matematiğe entegre ettim. Çok geçmeden kodlamanın sınıfta öğrenciye verilecek olan en iyi seçenek olduğunu fark ettim. Kodlamanın matematik becerilerinin harika bir uygulaması olduğunu vurgulamak istiyorum. Matematiğin hepsi günlük hayatta kullanılabilir. Öğretmenler olarak öğrencilerimizin bu ilişkiyi görerek öğrenmelerini sağlamalıyız. Kodlama matematikte çok güzel bir şekilde kullanılabilir.

Geometri ve Konumsal Algı

Yakın zamanlarda 6. sınıf öğrencilerime koordinat sistemini öğretiyordum. Geçmiş yıllarda gridler üzerindeki koordinatlar ile öğrencilerin günlük hayatları arasında ilişki kurmak zordu. Birçok öğrenci gridleri ve koordinatları içermeyen bir meslekte kariyer yapacak. Artık Kodlama Canvası’ nın gerçekten bir koordinat grid olduğunu açıklamak ve göstermek kolaylaştı. Öğrenciler bilgisayar programcılarının programlarda hareket ettirmek için koordinat gridlerinden yararlandıklarını anladılar. Uygulama yokken sadece harika bir puzzle gibi görünen bir şeyin harika bir uygulaması!

geometry_pic

Yukarıdaki resim Hopschotch‘ ta x ve y değiştirilerek bir karakterin nasıl hareket ettirileceğini gösteriyor. Hopschotch Canvası’ nda karakter hareket ettiğinde x ve y koordinatlarında meydana gelen değişimlere tanık olabilirsiniz.

hopscotch_pic

Khan Akademi’ den alınan yukarıdaki ekran resminde tabaktaki şekilleri tasarlamak için geometrinin bir çok özelliği entegre edilmiştir. Bir şekli programlamak için kullanıcı elips(x, y, genişlik, yükseklik) yazmalıdır. Böyle yaparak şekil koordinat düzlemine yerleştirilir. Khan Akademi daha deneyimli genç programcıların en iyi deneyimi kazanmaları için “blok kodlama” fikrinden uzaklaşmaktadır.

Son olarak robotların kullanımı motive edici bir şekilde şekillerin yapılabileceğini gösterdi. Kodlama yapmada fazla başarı gösteremeyen öğrenciler bile kodlamanın belli yönlerini anladı ve Sphero’ nun ortaya çıkan hareketini sevdiler.  Aşağıdaki kod bir kare oluşturmak için robotu programlamaktadır.

sphero_pic

Bu video hareket halindeki Sphero’ yu göstermektedir.

Formülleri Araştırma

Bir öğrenci olarak formüllerin bana öğretildiğini hatırlayabiliyorum. Formüller tahtaya yazılırdı ve başarmak için onları ezberlemek zorundaydık. Neden bir formülün işe yaradığını ve onu kimin bulduğunu sormaktan daha iyisini bilecekmişiz gibi. Araştırmanın üzerinde çok durulmazdı. Bugün formülleri keşfetmenin üzerinde durmaya çalışıyoruz ama öğrenciler onları kendi kendilerine keşfedene kadar anlamazlar. Kodlama öğrencilerin fomülleri derinlemesine araştırmalarını ve nasıl işe yaradıklarını anlamalarını sağlar.

scratch_pic (1)

Yukarıda yapılma sürecinde olan kodlamaya bakınız, Stratch öğrencilerin operatörleri kullanarak formüller oluşturmalarını sağlar. Bu süreçte öğrenciler işlem önceliğini anlarlar. Eğer öğrenciler fomülü yanlış oluşturmuşlarsa kod çalışmayacak ve yanlış cevap oluşturacak. Kodlama olmadan yanlış cevabın kötü bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Ama öğrenciler kodlarının ve formüllerinin çalıştığından emin olmak için daha çok kendilerini vererek çalışırlar. Hatta kodun satırlarını eklerken ölçü birimlerinin de uygulamalarına dahil olmasını saplantı haline getirirler. Eğer öğrenciler matematiklerine devamlı ölçü birimlerini dahil ediyorlarsa anlarız ki kodlama matematiğin anlaşılmasını sağlamıştır.

Örüntü ve Cebir

Örüntü ve Cebir öğrencilerin anladıkları en zor matematik olmak zorunda kalmıştır. Bazıları bir değişkenin ne olduğunu anlamaz iken bazı öğrenciler onların soyut olmalarını sevmiştir. Kodlama değişkenlerin uygulanması konusunda öğrencilerin harika bir deneyim elde etmesini sağlar.

variable_pic

Öğrenciler her zaman herhangi bir kısmın herhangi bir kodunu yazmak için değişken oluşturmak zorundadırlar. Böylece çok doğal bir şekilde değişkenlerin değişen bir değeri temsil ettiğini anlarlar. Öğrettiğiniz kısmın ne olduğu fark etmez herhangi bir kodu oluşturmak için değişkenlerin kullanılması lazımdır.

Tesadüfen iki adımlı denklemleri de öğrenirler. v-örüntüsü şeklindeki kuş uçuşlarını içeren bir problem çözme sorusu yaptığımı hatırlıyorum. Kodları oluştururken değişen değerler olarak değişkenleri oluşturdular. Değişkenin değerinin kullanıcının programa ne girdiğine bağlı olduğunu vurguladık. Bir öğrenci liste oluşturduğunda kodlama dersin zorlanılan kısmı oldu. (Bu yönde onlara rehberlik ettiğimi kabul ediyrum). Sonunda tüm öğrenciler listelerini kodlarına dahil etmek istediler. Öğrenciler ne zaman bir t-tablosu oluşturmak için bu kadar çok istekli oldular? Ve tekrar, aslında öğrencilerin kodlarının çalışmaması daha iyiydi çünkü öğrenciler kodun doğru çalışmasını kafaya taktılar. Hataları daha iyi öğrenmelerini sağlar.

bird_pic1bird_code_picMatematik İçin Uygulamalar Oluşturma

Stratch’ ı kullanarak öğrencilerin matematiği daha iyi anlamaları için uygulamalar oluşturduk. Uygulamalar iki amaç için yapıldı:

1. Öğrenciler sınıfta araştırılan matematik bilgileri için uygulamalar yaptılar. Örneğin, kalanlı bölme işlemleri, alan, hacim ile ilgili uygulamalar oluşturdular. Aşağıdaki uygulama bir bölme algoritmasının kalanını ve bölenini belirlemek için oluşturuldu. Farklı fonksiyonları pekiştirken verilen kodları geliştirdik. Bilgisayar bilimi kavramları matematik bilgileri kullanılarak anlatıldı. Sonuç bilgisayar bilimine gösterilen büyük ilgiydi.


2. Öğrenciler problem çözme sorularına yardımcı olması için uygulamalar oluşturdular. Öğrenciler kendilerine verilen problemi bir kez çözdükten sonra, daha hızlı bir cevap bulmak için bilgiler ile uyumlu olan uygulamalar oluşturdular. Bir kez daha öğrenciler problemi kesin bir şekilde anladılar. Hatta öğrenciler görsel olarak da hoşa giden uygulamalar oluşturdular. Dilin kolay kullanımı gibi medya kurallarına göre uygulamaların başarısını değerlendirmeye başladık. Aşağıdaki uygulama verilen problem ile uyumlu gidecek şekilde oluşturuldu.

Katie tanesi 5.95 liraya 2 çanta elma aldı.Her çantada 12 elma vardır. Katie para kazanmak için elmaların her biribni 1.00 dolara satmaya karar verir. Ne yazık ki 3 tanesini satamaz. Bu durumda Katies kar eder mi? Tüm elmalarını satarak kar etmesi için Katie’ ye ne önerirsiniz?

scratch_pic3

Sonuç

Sınıfta öğrencilere tanıtacağımız araçları seçerken kesinlikle mantıklı davranmalıyız. Öğretmenler müfredattan daha çok araca odaklanma eğilimini gösteriyorlar. Ama kodlama öğrencilerin matematik anlayışını öne çıkarır ve onu güçlendirir. Öğrenme becerileri açısından ise öğrencilerin hatasız bir kod yazma konusunda ne kadar ısrarcı olduklarını gördüm. Kodları çalıştıklarında sevinçten havaya uçtular. Kodlarını paylaşmak ve matematiksel süreci açıklayarak bitirmek istediler. Bir seçenek olarak kodu vermezsek bir sürü öğrenciyi kendilerine uyan farklı metotları kullanarak kendilerini ifade etme fırsatlarından yoksun bırakmış oluruz.

Kaynak: http://scoalamatca.adventist.ro/imagini/hour-of-code.jpg

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikMicrosoft Mathematics’i Keşfedin
Sonraki İçerikMatematiği İyi Olan ve Olmayan Çocuklar Arasında Sadece Bir Temel Fark Vardır
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.