İşlemsel Akıcılık İçin 10 Uygulama

0
4201

Mobil cihazları öğrenciler ile birlikte kullanmanın birçok yolu vardır. Çocukların okumaları için interaktif ders kitapları oluşturabilirsiniz, onlardan ekran kaydı yaparak düşüncelerini açıklamalarını isteyebilirsiniz ya da QR kodları kullanarak onların bilgilendirici metinlere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Mobil cihazlar aynı zamanda öğrencilerin temel matematik becerilerini ve işlemsel akıcılıklarını geliştirmeleri için de kullanılabilir.

Öğrencilerin, daha ilkokuldayken bile, çözmeleri istenilen çok adımlı dört işlem problemlerini ele alabilmeleri için toplama, çıkarma ve çarpma işlemlerine hakim olmaları gerekir. 4+12, 15-5, 9×7 ve 18/3′ e kolayca ve kesin bir şekilde cevap vererek, öğrenciler sorunun kendilerinden ne yapmalarını istediğini anlamak için dört işlem problemlerini okumaya odaklanabilirler. Öğrencilerin oyunlar ve bilgi kartları aracılığı ile işlemsel akıcılıklarının gelişmesine yardımcı olan tonlarca eğlenceli uygulama var. Bu harika uygulamalardan bazılarını inceleyebilirsiniz:

Operation Math ( iOS – $2.99, Android – $1.99 )

Bu uygulama öğrencilerinizi değişik görevler için dünya etrafında gezen gizli ajanlara dönüştürür. Çocuklar bu uygulama aracılığı ile seyahat ederken yapmak istedikleri işlemleri seçebilirler.

Sushi Monster (iOS – Free)

Scholastic’ in bu uygulaması çocuklara toplama ve çarpma problemleri sunar. Suşinin farklı kısımlarındaki doğru çarpanları ve toplananları seçerek hedef sayıya ulaşmaya çalışacaklar.

Quick-Math Aritmetik & Çarpım Tabloları ( iOS – $2.99 )

Bu uygulamayla, çocuklar geleneksel beceri ve tekrar sorularına cevap verecekler – ama cevaplarını mini klavyeyle yazmak zorunda kalmayacaklar. Onun yerine, çocuklarınız cihazlarının ekranının herhangi bir yerine cevaplarını yazacak ve uygulama onların el yazılarını okuyup cevaplarını kaydedecek.

Pet Bingo by Duck Duck Moose (iOS – $1.99, Android – $1.99)

Bu oyunda, çocuklar toplama, çıkarma, çarpma ya da bölme sorularına cevap verecekler ve bingo panolara cevaplarını yerleştirecekler. Bu uygulama renkli çizgi film karakterleri ile dolu ve öğrencilerin her bir problemi anlamasına yardım etmek için görsel modellere sahiptir.

Meerkat Math HD (iOS – $1.99)

Bu maceralı uygulama öğrencilerden matematiksel işlemler yaparak farklı yarışları tamamlamalarını istemektedir. Meerkat avatarlarını kazanmak amacıyla koşturmaları ve yeterince hızlı zıplatabilmeleri için, soruların her birine doğru ve hızlı bir şekilde cevap vermeleri gerekmektedir.

Math Flash Cards * (iOS – Ücretsiz)

Geleneksel bir beceri ve tekrara yönelik bir uygulama olan Math Flash Cards*(evet, bu yıldız bu başlığın bir parçasıdır) soru sayısını ve her sorunun zorluk seviyesini özelleştirerek çocukların çarpım tablosu alıştırmaları yapmalarına yardımcı olur. Bu uygulama çocukların oynamasını kolaylaştıran bir arayüze sahiptir.

10monkeys Multiplication (iOS – $1.99, Android – Free)

Bu animasyonlu uygulama ile çocuklar çarpma işlemi ile ilgili alıştırmalar yapabilirler. Amaç bir takım soruya doğru cevap vererek bir ağaçta tuzağa düşürülen maymunların kaçmasına yardım etmektir. Bu uygulama farklı çarpım tablolarına ayrılır ve işlemleri gözden geçirmek için bir referans çizelgesi içerir.

Math Monsters – Bingo (iOS – Free)

Öğrenciler bu bingo uygulamayı kullanarak tüm işlemler ile ilgili uygulama yapabilirler. Problemlerin her birini çözecekler ve sonra bingo panolardaki cevapları bulacaklar. Eğer oyunu kazanmak istiyorlarsa oyuncuların stratejik olmaları gerekir.

Math Vs Zombies (iOS – $4.99, Android – Free)

Bu komik uygulama çocuklardan tek veya çift basamaklı sayılar ile toplama, çıkarma, bölme ya da çarpma yapmalarını istemektedir. Öğrencilerin zombileri tekrar insana dönüştürebilmeleri için her soruya doğru bir şekilde cevap vermeleri gerekiyor.

YodelOh Math Mountain (iOS – $2.99, Android – $1.99)

Geleneksel bir karnaval oyununun sanal hali olan bu uygulama, çocukların dört işlem alıştırmaları yapmalarına  yardımcı olur. Yodeler dağın tepesinden düşmesin diye çabuk hareket etmek zorundadırlar.

İşlemsel akıcılığa yönelik alıştırma yapmayı sağlayan sevdiğiniz yöntemler nelerdir? Öğrencilerinizle denediğiniz bir uygulamanız var mı?

Kaynak

  1. http://www.edutopia.org/blog/10-apps-for-math-fluency-monica-burns
  2. http://www.educatorsos.com/wp-content/uploads/2015/03/math-and-symbols-image3.jpg

 

 

 

 

 

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikGeogebra Sürgü Kullanımı-1
Sonraki İçerikSınıfınızın Geri Kaldığını Gösteren 17 İşaret
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.