Google Araçlarını Kullanarak Ödev Sistemi Oluşturma

1
2735

Öğretmen arkadaşlarım yaklaşık son 1 senedir Kick Boks yapıyorum. Kick Boks yaparken kroşe, aparkat, yüksek tekme gibi çeşitli yumruk ve tekme kombinasyonlarını kullanarak çalışıyorum. Size samimiyetimle yumruklarımın tekmelerim kadar iyi olmadığını söyleyebilirim. Bunun nedenlerinden biri sol kroşe atarken omzumu tam olarak döndürememem. Bu eksiğimi kapatabilmem için devamlı aynada kendimi izleyerek sol kroşe atmam veya kol kaslarımı geliştirecek şekilde çalışmam gerekiyor. Sol kroşeyi tam olarak atamadan devamlı tekme çalışmanın benim gelişimime pek bir katkısı olmayacaktır. Tıpkı işlenen konunun anlamadığı kısmıyla ilgili değilde anladığı kısmıyla ilgili 15-20 tane soru çözen öğrenci gibi …

Yukarıda verdiğim örneği de düşünecek olursak ödev verirken öğrencilerimize yapamadıkları veya anlamadıkları konularda kendilerini geliştirmelerini sağlayacak ödevler vermek onlar için daha yararlı olacaktır. Ben bunu gerçekleştirebilmek için öğrencilerimi her hafta ara sınav (quiz) yapıyorum. Öğrenciler sınavları bittikten hemen sonra puanlarını, yanlış veya doğru yaptıkları soruları, soruların doğru cevaplarını ve yanlış yaptıkları soru ile ilgili kazanımı öğrenebilmeleri için hangi ödevleri yapmaları gerektiğini öğrenmiş oluyorlar. Bu bilgileri aynı zamanda her öğrencinin velisine mail olarak atıyorum. Yani kişiye özgü ödev. Böylece hem ben, hem öğrenci hem de veli öğrencinin seviyesinin nerede olduğunu görme ve düzenli olarak takip edebilme fırsatı elde ediyor.

Öğrencilerimin bu ara sınavlardan aldığı notlar karne notlarını etkilemiyor (Tabi bu benim kararım, isterseniz karne notunun bir parçası olarak kullanabilirsiniz!). En çok sevdiğim kısmı da bu. Yani öğrencilerim puan almak için değil gerçekten öğrenmek için uğraşıyorlar. Bu sistemi uygulamadan önce öğrencilerin notlarını etkilemediği için pek de önemsemeyeceği konusunda endişelerim vardı. Açıkçası öğrencilerimle aramda oluşan güveni zedelememek için onlara “Bu ara sınavlar karne notunuzu etkileyecek” diyerek yalan söylemek istemedim. Bu nedenle ilk ara sınavı vermeden önce öğrencilere hata yapmanın önemi, kendini geliştirme üzerine bir konuşma yaptım. Mutluyum ki endişelerim boşa çıktı. Onlar da benim kadar bu ara sınavın amacını çok iyi bildikleri için gerçekten dikkate alıyorlar ve hatta ara sınavdan önce heyecanlananlar bile var 🙂

Ara sınavları tek tek okumak, her öğrenciye tek tek yanlış çözdükleri soru ile ilgili ödev vermek, tüm bunları velilerle paylaşmak ve hemen hemen her hafta bunu düzenli bir şekilde yapabilmek. Hepsi çok güzel ama ayrı ayrı çok zaman isteyen işler. Ancak ben Google araçlarını kullanarak her hafta bu işlerin hepsini dakikalar içerisinde bitirebiliyorum. Bu yazımda size bunu nasıl yaptığımı anlatacağım. İhtiyacınız olan şey:

  • 1 adet Google Form
  • 1 adet Google E-Tablo
  • formMule-Email Merge Utility isimli Eklenti.

Sizden ricam Google Formlar’ı kullanarak bir ara sınav (soru sayısı, puanlandırma, konu size kalmış) hazırlayın. Aşağıdaki video nasıl oluşturacağınız konusunda size yardımcı olabilir. Daha sonra bu ara sınavı kendiniz öğrenciymiş gibi doldurun.


Ben Google Formlar’ ı kullanarak bir ara sınav oluşturdum. Aşağıda verdiğim linke tıklayarak bu ara sınava ulaşabilirsiniz:

https://docs.google.com/forms/d/1FX_pciRjOc5v-kG92QFa6kSV-h3JMwb1N6PLdDQIA8M/prefill

Bu ara sınavı öğrenciymişim gibi doldurdum. Bundan sonraki süreci linkini verip doldurduğum ara sınava göre hazırladım. Aynı adımları siz kendi öğrencilerinize sınav yaptıktan sonra da takip edebilirsiniz.

Linkini yukarıda verdiğim ara sınavı öğrenci gibi doldurduktan sonra ara sınav sonucunu görebilmek için bir E-Tablo oluşturdum ve sonra aşağıdaki adımları sırasıyla uyguladım. Sıra sizde. İyi şanslar !


Benim oluşturduğum ara sınava göre oluşan E-Tablo yukarıdaki gibidir. İlk satırında “Hangi sınıftasınız?” yazan sütunun hemen yanına bir sütun oluşturun ve ilk satırına “Velinin E posta adresi” yazın.

Siz öğrencilerinizi sınav yaptıktan sonra oluşturduğunuz E-Tablo nuzda öğrencilerinizin verdiği cevapları görebiliyor olacaksınız. İlk satırında “Velinin E posta adresi” yazan F sütununu öğrencilerin isimlerine göre doğru velinin e posta adresini yazarak tek tek doldurabilirsiniz. Ancak bu şekilde biraz zaman alabilir. İsterseniz bu işi daha kısa zamanda bitirebilmek için benim kullandığım metodu kullanalım.

Sene başında öğrencilerin ve velilerinin e posta adreslerini edinin. Öğrencilerin sonuçlarını görmek için kullandığınız E-Tablo’da “Form Yanıtları 1” isimli sayfanın yanına “Velilerin E Postası” isimli başka bir sayfa oluşturun ve aşağıdaki gibi gerekli bilgileri bu sayfaya ekleyin.

Öğrencilerin sonuçlarını görmek için oluşturduğunuz E-Tablo’da “Velinin E posta adresi” yazan satırın hemen altındaki satıra aşağıda mavi kutunun içerisinde yazan formülü yazın ve doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını görmek için enter tuşuna basın. Eğer hata vermiyorsa veya doğru velinin mail adresi hücrede görünüyorsa mavi kutunun sağ alt köşesinden tutup aşağıya doğru sürükleyin. Böylece saniyeler içerisinde “Velinin E posta adresi” sütununu öğrencilere göre doğru veliler ile doldurmuş olacaksınız.

Formül:
=DÜŞEYARA(C2,Email!C:D,2, YANLIŞ)

C2 = “Form Yanıtları 1” isimli sayfada öğrencilerin e posta adreslerinin yazdığı hücre

C:D = “Velilerin E Postası” isimli sayfada C öğrencilerin e postalarının yazdığı sütun; D velilerin e postalarının yazdığı sütun

2 = C ve D dahil olmak üzere aradaki sütun sayısı. Bu durumda C ve D arasında başka bir sütun olmadığı için sütun sayısı 2.

Formülde kullanılan harf ve sayıların açıklaması yukarıdaki şekildedir. Siz kendi oluşturduğunuz sayfalardaki sütun isim ve sayısına göre gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

1 tane Google Form ve 1 tane Google E-Tablo kullandıktan sonra sıra
formMule-Email Merge Utility’yi kullanmakta.

Eklentiler – Eklenti edinin

Eklenti Arayın kısmına formMule Email Merge Utility yazın.


formMule Email Merge Utility i bulduktan sonra üzerinde ÜCRETSİZ butonuna tıklayın.

formMule Email Merge Utility nin Google hesabınıza erişim isteği doğrultusunda izin ver butonuna tıklayın. Artık Eklenti kısmında formMule-Email Merge Utility isimli eklentinizi görebilirsiniz. Şimdi aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.


Bu kısımdan sonraki bölümün amacı her veliye ayrı ayrı gönderilecek olan e postayı oluşturmak.

Bu kısımdan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede kullanacağımız kısımlar kırmızı kutucuklar içerisinde gösterilmiştir.

Burada “Body” kısmını nasıl doldurduğumu anlatacağım. Benim size gösterdiğim sadece bir örnektir. Siz daha sonra bu kısmı doldururken kendi isteğiniz doğrultusunda gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

*Örnek içerisindeki yıldızlı uyarı cümlelerini dikkate alarak ilerleyiniz.

Sayın Veli,

Çocuğunuzun matematik ara sınavdan aldığı sonuç aşağıdaki gibidir: (*Sağ taraftaki Puan butonuna tıklayın!) almıştır.

(*Sağ taraftaki “1. soru: 1,645 x 10 = ?” butonuna tıklayın!) .

Doğru Cevap: 16,45 (**Elle yazılacak!).

Ödev: Eğer çocuğunuz bu soruyu yanlış yapmış ise sayfa 41 deki 3. alıştırmayı çözmeli. (**Elle yazılacak!).

(*Sağ taraftaki “2. soru: 20,58 ÷ 100 = ?” butonuna tıklayın!).

Doğru Cevap: 0,2058 (**Elle yazılacak!).

Ödev: Eğer çocuğunuz bu soruyu yanlış yapmış ise sayfa 41 deki 3. alıştırmayı çözmeli. (**Elle yazılacak!).

(*Sağ taraftaki “3. soru: 93,2 x ? = 932″ butonuna tıklayın!).

Ödev: 0,2058 (**Elle yazılacak!).

Ödev: Eğer çocuğunuz bu soruyu yanlış yapmış ise sayfa 43 deki 2. alıştırmayı çözmeli. (**Elle yazılacak!).

Bu şekilde yazdıktan sonra ekranda aşağıdaki gibi görünecektir:

Sayın Veli;

Çocuğunuzun matematik ara sınavından aldığı sonuç aşağıdaki gibidir:

Puan: <<Puan>>

1.soru: 1,645 x 10 = ?: <<1.soru: 1,645 x 10 = ?>>

Doğru cevap: 16,45

Ödev: Eğer çocuğunuz bu soruyu yanlış yapmış ise sayfa 41’deki 3. alıştırmayı çözmeli.

2. soru: 20,58 ÷ 100 = ?: <<2. soru: 20,58 ÷ 100 = ?>>

Doğru cevap: 0,2058

Ödev: Eğer çocuğunuz bu soruyu yanlış yapmış ise sayfa 41’deki 3. alıştırmayı çözmeli.

3. soru: 93,2 x ? = 932: <<3. soru: 93,2 x ? = 932>>

Doğru cevap: 10

Ödev: Eğer çocuğunuz bu soruyu yanlış yapmış ise sayfa 43’deki 2. alıştırmayı çözmeli.

Body kısmını yazmayı bitirdikten sonra “Sormak istediğiniz bir kısım olursa bana …. adresinden ulaşabilirsiniz” vb. yazıp maili bitirebilirsiniz.

Şimdi maili göndermeden önce son hazırlıkları bitirme zamanı!

Not: Tecrübelerimden edindiğim kadarıyla biliyorum ki Velinin veya öğrencinin e postası yanlış yazıldığı zaman veya hiç yazılmadığı zaman mail gönderme başarısız oluyor. Başka bir nedeni de olabiliyorsa daha karşılaşmadım.

Görev tamamlanmıştır !

Bu sistemin en güzel yanlarından biri de bir sonraki dersimi planlarken bana rehber olması. Mesela aynı soru çeşidi bir çok öğrenci tarafından yanlış yapılmış ise bir sonraki dersimde o konuyu tekrar ele alıyorum. Ancak aynı soruyu yanlış yapan öğrenci sayısı az ise bu öğrencilerimden bir grup oluşturuyorum ve diğer öğrencilerim daha ileri düzeyde soruları çözerken, aktivite yaparken, proje yaparken veya ödevlerini bitirmeye çalışırken, ben oluşturduğum bu öğrenci grubuna anlamadıkları kısımları ve çözemedikleri soruları anlatıyorum.

Ödev vermenin birçok yolu vardır. Bu sistem hepimizin aşina olduğu evde veya okulda soru çözme, alıştırma yapma olarak verilen ödev çeşidinin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Tabi siz isterseniz bu sistemi daha farklı bir şekilde de kullanabilirsiniz. Tamamen yaratıcılığınıza kalmış.

Bu sistemi gerçekten çok seviyorum ve çok yararlı olduğunu düşündüğüm için sizlerle de paylaşmak istedim. Ara tatilde bu sistemin nasıl oluşturulduğunu öğrenip, 2. dönemde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada artık karma dövüş teknikleri dersini de almaya başlıyorum. Sanırım bu da öğrencinin öğrendiği bir konu ile ilgili daha ileri bir seviyeye gitmek, o konuyu derinlemesine öğrenmek için proje yapması gibi bir durum oluyor 🙂 Herkese iyi tatiller !

vexrobotics

1 YORUM

  1. Sistemin öğretmen, öğrenci ve veli üçlüsü arasında çok fazla zaman istemeden verimli olarak çalışıyor olması çok iyi. Bence sadece Matematik öğretmenleri değil, her branştan öğretmenler bu tür faydalı teknolojileri kullanmalı. Emek verilmiş ve çok faydalı bir yazı. Kaleminize sağlık!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.