Geogebra’da Araç Çubuğunu Özelleştirme -2

0
2456

 

Geogebranın dinamik matematik yazılımları arasında ayrıcaklı bir yere sahip olması onun belirli bir alanda üstün olmasından kaynaklanmıyor. Öncelikle geogebra’nın açık kaynak kod (free software) olup GPL (General Public Licence)  ile dağıtımının yapılması başlı başına onu ayrıcaklı kılmaya yetmektedir. Ancak bununla beraber uygulamada her alanda diğer yazılımlardan farklı ve üstünlüğü tartışılmazdır.

Son zamanlarda dinamik matematik yazılımlarının veya Matematik eğitiminde teknoloji kullanımının verdiği imkanlar matematik eğitiminin nasıl olması gerektiği noktasında yeni tartışmalara sebebiyet vermektedir. Dinamik yazılımların sunduğu imkanları manuel olarak gerçekleştirmenin matematik eğitiminin kalitesi anlamında sıklıkla tartışılmakta olduğu açıktır. Şurası kesindir ki geogebra bir çok alanda sunduğu  imkanlarla matematik eğitiminde hem manuel olarak hem de doğrudan matematik eğitiminin gerektirdiği her tartışmanın gereği olabilecek sonuçlara uygun şekilde yapılandırılmıştır. Yani gerek inşa süreçlerinin adım adım gerçekleştirilmesi gerekse bunların tek seferde ara adımlardan bağımsız gerçekleşmesi geogebra’nın sunduğu imkanlardandır.

Bu yazımızda sizlere bahsi geçen konuda adım adım gerçekleştirilen bir geometri inşa sürecinin tek bir araçla nasıl otomatik olarak yapılabileceğinin adımlarını sunacağız.Geogebra’nın daha önce bu sitede yayınlanmış bir yazımızda ifade ettiğimiz gibi araç çubuğunu özelleştirebiliyor idik. Yani araç çubuğunda bulunan bir aracı silme veya araç çubuğunda bulunan bir aracın yerini değiştirme işlemlerini yapabiliyor idik. Bu yazımızda sizlere yeni bir araç nasıl oluşturulur ve bu araç geogebra’da nasıl kalıcı hale getirilir bunu anlatmaya çalışacağız.

Geogebra’da yeni araç eklemek için menüden araçlar ve ordan Yeni araç oluştur seçilir.Ekran Resmi 2015-10-29 12.33.51

Yeni araç oluşturma penceresinde araç oluşturmak için 3 adımı gerçekleştirmek gerekmektedir.Bunlardan biri çıkış nesneleri yani bu araç seçildiğinde size hangi sonucu vermesi gerektiği seçilir.Bizim çalışmamız üçgenin içteğet çemberinin merkez noktasını bulmak istediğimizden aracımız bize D noktasını vermesi gerekmektedir.Ekran Resmi 2015-10-29 12.37.09

Çıkış noktası seçildikten sonra bu araç seçildiğinde hangi giriş nesnelerini sağlamamız gerektiğini belirliyoruz. Yani bu aracın bize içteğet çemberin merkezini vermesi için bizim ona üçgeni belirlememiz gerekmektedir.Bu üçgen bizim giriş nesnelerimizdir.

Ekran Resmi 2015-10-29 12.37.20

Giriş ve çıkış nesneleri belirlendikten sonra geriye araç için isim ve ikon seçme işlemi kalıyor.

Ekran Resmi 2015-10-29 12.37.36

Böylece aracımızı oluşturmuş olduk. Ancak halen bu araç geogebra’ya kaydedilmedi.Bunun için Araçlar menüsünden araçları yönet seçilerek bu oluşturduğumuz yeni araç yeni bir geogebra dosyası olarak kaydedilir.Ekran Resmi 2015-10-29 12.38.15

Ancak bu kaydedilen araç  .ggt uzantısı ile kaydedilmektedir. .ggt  geogebra tool anlamındadır. Bu yeni aracımızın bulunduğu geogebra’yı kullanmak istediğimizde artık .ggt uzantılı dosyayı açmamız gerekmektedir.

Ekran Resmi 2015-10-29 12.38.40

Böylece geogebra’ya yeni bir aracı eklemiş oluyoruz. Bu aracı dilerseniz daha önce ki yazımızda belirttiğimiz gibi menüden istediğimiz yere kaydedebiliriz.

Bu çalışmanın videosu…

 

Egtmatematik sitesinin dinamik matematik uygulamaları için youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

 

Görüşmek üzere..

 

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.