Geogebra İle Destansı Bir Aşk Öyküsü..

0
5105

Matematiğin en temel konularından biri olan 1. Dereceden bir bilinmeyenli denklemler ortaokul 7.sınıfta, 1. Dereceden iki bilinmeyenli denklemler ortaokul 8. Sınıfta verilmektedir. Ayrıca 9. Sınıflarda Kazanım 9.2.2 2 ve Kazanım 9.2.2.5 kazanımlarıyla verilmektedir. Bunların çözüm kümelerinin boş küme veya Reel sayı çıkma durumlarını, paralel ve çakışık doğrularla ilişkilerini tek elden anlatabileceğimiz bir tasarım aşağıda sunulmuştur.

Bir zamanlar bir diyarda Leyla ve Mecnun adında iki aşık varmış. Birbirlerini o kadar seviyorlarmış ki birbirlerinin yollarını gözler dururlarmış. Gidecekleri yolları önceden söyler ve buluşabilecekleri yollar ayarlamaya çalışırlarmış. Leyla bir gün 2x-3 yolunu kullanınca Mecnun da x-2 yolunu kullanmış ve buluşma yerleri apsisi 1 olan yer olmuş. (Denklemleri eşitleyerek ortak çözümü görmek zor olmasa gerek.)

res1

Mecnun demiş Leyla’ya;

“Senin için gittiğim tüm yollardan vazgeçerim

Hep bu x-2 den gelirim.

Sen de hep 2x-3 ü kullan ki

Hep apsisi 1 olana gelelim.”

 

Leyla matematikte daha üstün olmalı ki atlamış hemen;

“Hep apsisi 1 için

Bu yollar şart değil.

Yolum olsa bile Maçin

Senin seçeneğin bir değil.”

 

Fuzuli 1535’te bu destanı manzum olarak yazmış hatırlatırım .:) Destanın 10.y.y da geçtiği düşünülüyor. Leyla artık bu matematiği Battani’den mi, El-Kereci’den mi öğrenmiş bilmem ama adı geçen matematikçiler ile Leyla’nın çağdaş oldukları söylentileri var. Aman Mecnun duymasın. Siz de apsisi 1 olan koordinatta karşılaşmaları için değişik yol denklemlerini

http://tube.geogebra.org/material/show/id/2081561

dosyası ile tasarlayıp Mecnun’a söyleyin de sevinsin.

Mecnun, Leyla ile hep buluşmak istediği için çeşitli algoritmalar geliştiriyormuş. Hatta Leyla’nın kullanacağı yolu Yemen illerinde ithal son model haberleşme güvercinleriyle önceden öğrendiği zaman, demeyin keyfine. Kendine en uygun koordinatlara göre yol çiziveriyormuş. Mesela Leyla’nın x+2 yolunu kullanacağını öğrenirse onun mutlaka -2 apsisli noktadan geçeceğini bildiği için –x-2 yolundan gidiveriyormuş. Hikâye ilginçleşiyor. Mecnunla da bir matematikçi askerlik mi yapmış ne.

res2

Mecnun aşkından iyiden iyiye mecnun oladursun; (Gerçi zaten gerçek adı da Kays’tır da, konumuz o değil) bir gün bir şeyleri yanlış hesaplamış. Leyla’nın 2x-5 yolunu kullanacağını öğrenince apsisi 2 olan noktadan geçeceğini düşünmüş. Kendisinin de -2x+3 den giderse tahmin ettiği yerde buluşacağını biliyormuş. Matematik yalan söylemez diyormuş içinden. Keske..

 http://tube.geogebra.org/material/show/id/2081561 …

dosyası olsaymış. 🙂

Ekran Resmi 2015-11-20 13.36.08

Ah Mecnunum ah, matematik yalan söylemez de böyle âşık kafayla da matematik yapılmaz ki!!! Mecnun -2x+3 deki negatifi unutmuş. Aldığı son model pusulayla düşmüş yollara. Az gitmiş uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Bir türlü apsisi 2 olan noktayı bulamıyormuş. Hep okulundaki matematik hocasının sözleri geliyormuş aklına. “Matematik kesinlik içerir. Bulduğun sonuçlara sıkı sarıl.” Ama Bektaşi fıkrası gibi bu sözlerden önceki sözleri önemsememiş. Hocası bir de demiş ki “Yöntemlerin bilimsel olsun. ‘Sonuç doğru çıksın da her yol mubahtır’ deme!” Ama heyhat Mecnun “yeter ki Leyla’yla buluşayım da, nasıl olursa olsun” diyormuş. Öğretmenim doğru cevabı buldum ya siz ona bakın diyen öğrencilere duyurulur. Aşkı gözlerini ve beynini kör etmiş. Bakın yolların durumuna ne olmuş

res3

Vah Mecnun vah. . Bu yollarla birbirlerine hiç kavuşamayacaklarını birisi Mecnun’a söylemeli. Mecnun’a biraz yardımcımı olsak ne? Yol denklemlerindeki sabit sayıları değiştirdiğimiz zaman ne göreceksiniz? Bunu kavuşmaları için avantaja dönüştürelim mi?

Destanın bundan sonraki bölümünü kitabı okuyanlar bilir.

Mecnun çöllerde Leyla arayıp durmuş. Paralel doğruların sonsuzda kesiştiği gibi (Wikipedia’nın dediğine göre ) Mecnun iyiden iyiye ruhani bir hayata bürünmüş. Hatta Leyla mezarı başında dua etmiş. “Allah’ım benim de canımı al” diye. Ve bilin bakalım ne olmuş. (Gene Wikipedia’dan aynen alıntı yapayım.) “Hikâyenin sonunda seven ve sevilen bir olmuşlardır. Âşık kendini madde dünyasından tamamen soyutlamayı başarmış ve sevdiğine ulaşmıştır. BU NOKTADAN SONRA SEVEN VE SEVİLEN DİYE İKİ AYRI KİŞİDEN BAHSETMEK YANLIŞTIR.

Artık Mecnun’un geçtiği her nokta ile Leyla’nın geçtiği her nokta çakışıyormuş. Yani artık ikisinin yolu da aynı olmuş!

res4

 

Demek ki matematik sizi sevdiklerinize en doğru şekilde kavuşturacak yegâne bilim dalıymış ..:))

 

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.