Elektronik Tablolar ile Matematik

0
3177

Matematik, sayı ve sayısal hesaplamalar ekseninde yeşermeye başlamıştır. Sayıların harflerle temsil edilmeye başlaması, yani Cebir’in gelişimini matematiğin önemli dönüm noktalarından biri olarak tanımlayabiliriz. Zira bu sayede ulaşılan, belli bir grup sayıyı bir harfle temsil etme, iki grup sayı arasındaki ilişkileri harflerle kurguladığımız bağıntı ve fonksiyonlarla modelleme gibi kolaylıklar matematiğin, belki de daha önce hiç tahmin edilemeyen alanlarda da kullanılmasına zemin hazırlamıştır.  Ancak, cebir eksenli çalışmaların çoğu zaman öğrencilerin anlamakta zorlandığı alanlar olduğu da pek çok araştırma ile sabittir. Tam da bu noktada, belli bir düzen içinde sayısal hesaplamalar yapabilen bir teknolojik unsur olan elektronik tablolardan bahsetmek istiyorum. Elektronik tablolar sayesinde cebirsel yaklaşımlar ile sayısal yaklaşımlar arasındaki ilişkilerin fark edilmesini kolaylaştıracak pek çok fırsat yakalanabilir.

Elektronik tabloların en bilineni Microsoft Office programlarından biri olan Excel’dir. Bilgisayarların çoğunda hazır yüklü gelen, okullarımızın çoğunda bilgi teknolojileri derslerinin konularından biri olan bu programdan matematik öğrenme ve öğretme ortamlarında yararlanmayı ihmal etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Yine ücretsiz bir yazılım olan GeoGebra’nın Hesap Çizelgesi Görünümü de kavramların sayısal temsili ile grafik temsilleri arasındaki ilişkiyi eş zamanlı olarak sunabilmesi açısından yararlı bir elektronik tablo yazılımı olarak gösterilebilir. Excel gibi elektronik tabloların matematik öğretiminde kullanımından bahseden çeşitli kaynak eserlere ulaşabilirsiniz. Ben de burada iki örnek uygulamayı tanıtmak istiyorum. Bu örnekler de çalıştığınız seviyedeki çeşitli kavramlar için elektronik tablolardan nasıl yararlanabileceğinize dair fikir verecektir.

Örnek Uygulama – 1:

Bu uygulamada GeoGebra’nın Hesap Çizelgesi Görünümünü kullanacağım. Öncelikle Hesap Çizelgesi Görünümünün temel özelliklerini inceleyelim.

9. sınıfların bir kazanımı olan y=xn tipindeki eğrilerin çizimini öğrencilerin sezgisel olarak anlamlandırmasına yardımcı olacağımız bir uygulama oluşturalım. Bu uygulamada sayısal temsil ile grafik temsil arasındaki ilişkiyi de görme fırsatı elde edeceğiz.

Örnek Uygulama – 2:

Bu çalışmada ise daha sıra dışı bir incelemeden bahsedeceğim. Excel kullanarak integral almayı deneyelim. y=cos(x) fonksiyonunun x=1’den x=2’ye kadar integralini elektronik tablo ile alalım. Biz cebirsel yöntemlerle bu integrali sin(2) – sin(1) = 0,0678… olarak hesaplayabiliyoruz. Bakalım sayısal bir yöntem kullanmak bize integral kavramı ile ilgili neleri hatırlatacak.

 

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikGeogebra İle Destansı Bir Aşk Öyküsü..
Sonraki İçerikMatematik Eğitimi ve Kültürü Üzerine
Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi'nde matematik eğitimi çalışmalarını sürdürmekte olan Doç. Dr. Tolga KABACA, 1998 yılında Marmara Üniversitesi, Matematik öğretmenliği bölümünden lisans, 2001 yılında aynı üniversitede Matematik Eğitimi alanında Yüksek Lisans, 2007 yılında da Gazi Üniversitesi'nde Matematik Eğitimi alanında Doktora derecelerini almıştır. Matematik eğitiminde teknoloji'den yararlanma ve bilgisayar ortamında matematik kavramlarının simülasyonu üzerinde çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.