Dünyanın En Büyük Okulundaki Matematik Laboratuvarı

2
7537

S03210452

2002 UNESCO Barış Ödüllü, 2013 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en büyük okulu (2010-2011 akademik yılında 39.437 öğrenci, 2.500 öğretmen, 1.000 sınıf, 3.700 bilgisayar) olarak girmiş, Hindistan’da Lucknow şehrindeki günümüzde 50.000’den fazla öğrencisi olan City Montessori School (CMS)*’da 3. 4. ve 5. sınıf matematik dersleri laboratuvarda işleniyor.

4          Öğrenciler her matematik dersinde matematik ile ilgili görsellerin yer aldığı koridorda bulunan, kapısının üzerinde öğretmenlerinin ad soyadının yer aldığı laboratuvara gidiyor. İlk dikkati çekenler; günün sözünün ve tarihinin yazılı olduğu kara tahta ve Hindistan üretimi olan Tata markalı akıllı tahta, altındaki raflarda çizim araç-gereç ve boyama malzemelerinin olduğu öğretmen masası, dünyadaki ünlü matematikçilerin hakkında kısa bilgilerin yer aldığı çerçeveli fotoğrafları, üzerilerinde renkli matematik materyallerinin olduğu fayans masalar ve yanlarında yer alan taburelerdi.

5          35 veya 40 dakika şeklinde işlenen matematik derslerinde öğretmen, ilk olarak akıllı tahtada o günkü konu ile ilgili görsel, sunum ya da videoyu açıyor. Akıllı tahtalara materyaller, akademik yılı öncesinde her bir materyal izletileceği tarih belirtilerek yükleniyor. Öğretmen, ikinci olarak kara tahtada konu ile ilgili yazdırılması gereken yer varsa notları yazıyor. Akıllı tahtanın yazı yazma kısmı derslerde çok kullanılmıyor. Sonrasında dersin kalan kısmında ise öğrencilerle uygulama yapılıyor. Örneğin, kesirler konusu işleniyorsa, kağıtlar verilen kesirlere uygun bir şekilde kesiliyor ve günlük hayattaki kullanımları anlatılıyor. Son olarak, öğretmen öğrencilere ödev kitaplarından günlük ödevlerini vererek dersi bitiriyor.

9           Matematik laboratuvarında yer alan panolarda öğrencilerin hazırladığı görseller, sayı kümelerinin ve ölçü birimlerinin renkli karakterlerle çizimlerinin olduğu duvarlar ve akıllı tahtadaki materyaller her yıl konu bakımından yenileniyor. Bu çizimler, öğretmen ve öğrenciler tarafından birlikte tasarlanıyor. Öğrenciler için herhangi bir oturma düzeni yok, istedikleri şekilde ve istekleri tabureye oturabiliyor. Aynı zamanda matematik öğretmeni laboratuvarı kendi odası olarak kullanabiliyor. Eşyalarını koyabilecekleri kilitli dolap da bulunduğu için öğretmenler odasına çok fazla gitmiyor, günün büyük bölümünü laboratuvarda geçiriyor.

Matematik laboratuvarı hakkında bilgi alma ve inceleme imkanı sağlayan, ödül töreni 2-5 Aralık 2015 tarihlerinde CMS’de yapılan 12.Uluslararası Bilişimci Martılar Projeleri (ICT SEAGULLS)** Genel Koordinatörü Dr.Hayal KÖKSAL’a, CMS Kurucuları Dr.Jagdish GANDHI ve Dr.Bharti GANDHI’ye, CMS Kanpur Road Kampüsü Müdürü Dr.Vineeta KAMRAN’a ve Matematik Öğretmeni Jasveen KAUR’a teşekkürler.

*www.cmseducation.org

**www.bilisimcimartilar.com

8

6

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikGeometrinin Tarihi: Uygulamadan Soyutluğa
Sonraki İçerikMatematik Tarihi Neden Aynı Zamanda Sanat Tarihidir?
Lisans eğitimini Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik, yüksek lisans eğitimini Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi bölümünde tamamladı. JRET ulusal, TURAN-SAM uluslararası hakemli dergilerinde makale yayını bulunmaktadır. Doğa Koleji’nde lise matematik öğretmenliği ve bölge zümre başkanlığı yapmıştır. Tasarımcı Öğretmen ekibi tarafından 2016 yılında en iyi ders tasarımını sunan 30 öğretmen arasında gösterilmiştir. Bugüne kadar 25 ülke seyahati bulunmaktadır. Ödül töreni Hindistan’da dünyanın en büyük okulunda düzenlenen 12.Uluslararası Bilişimci Martılar Projeleri'nde 3.lük elde eden Mathematics Education Programme (MATHEP), 13 lise kampüsünde organize edilen Dünyanın En İyi Matematik Sınıfı BEST MATH projelerinde koordinatör, Beylikdüzü Belediyesi'nde düzenlenen Çocuğuma Matematiği Nasıl Anlatırım? seminerlerinde konuşmacı olarak, ulusal ve uluslararası eğitim organizasyonlarında sözlü sunumuyla yer almıştır. Mektebim Okulları’nda lise matematik bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği Proje Temelli Eğitimleri atölye liderliğini, Beylikdüzü Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi'nin proje danışmanlığını yürütmektedir. Kanguru Matematik Türkiye Danışma Kurulu’nda yer almaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

2 YORUMLAR

    • Merhabalar Zeynep Hanım,
      Paylaşımınız için teşekkürler. Yazı, 2014 yılı Aralık ayındaki ödül töreni için gerçekleştirdiğimiz Hindistan seyahatindeki gözlemlerimden derlenerek oluşturulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.