Kadının Gücü Teknoloji ile Birleşince

1
1349

Merhaba,

Her ne kadar bu yazımda sizlere teknolojik araçları derslerimizde nasıl kullanmamız gerektiği ile ilgili bilgi versem de bu yazıyı yazmadaki asıl amacım konuyla ilgili bilgi vererek Dünya Kadınlar Günümüz’ü kutlamak. İnanıyorumki kadın olarak sahip olduğumuz gücümüzü keşfedip, “Ben Yapamam” cümlesini aklımızdan çıkarıp yaratcılığımızı ve çalışkanlığımızı ortaya koyarsak teknolojik araçları kullandığımız harika ders planları oluşturabiliriz.

Kendi gücümüzü diğer öğretmen arkadaşlarımızın gücüyle birleştirdiğimiz zaman ise kimse bizi tutamaz! Öğrencilerimizin sınıflarında teknolojiyi kullanarak harika deneyimler elde ettikleri unutulmaz derslere imza atabiliriz. Bu hafta bu bakış açısıyla teknolojinin derste kullanımına yoğunlaşalım; bulduklarımızı ve yaptıklarımızı birbirimizle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunalım.

Ben sizlerle internette dolaşırken bulduğum bir videoyu izledikten sonra neler düşündüğümü ve düşündüklerimin sonucunda vardığım çıkarımları paylaşacağım.

Videoda elips çizmenin bir yolu tanıtılıyor ve daha sonra asal eksen uzaklıkları aynı tutulup odak noktaları arasındaki fark azaltılarak farklı elipsler çiziliyor. Birbirine gittikçe yaklaşan odak noktaları en sonunda çakışıyor. Çakıştıklarında ise çember elde ediliyor.

Video elips ve odak noktaları arasındaki ilişkiyi anlatması açısından güzel bir video. Sınıfta öğrencilerimize izletebiliriz. Ben videoyu izledikten sonra bir anda bu aktivitenin sınıf ortamında hem raptiye, ip, vb. malzeme kulanarak yapıldığını hem de teknoloji kullanarak yapıldığını hayal ettim. Bundan sonraki düşünme sürecim tamamen yazının kalan kısımda anlattığım şekilde gelişti.

Bu konuyu sınıfta öğrencilerimize anlatmak istediğimizi (veya bir projenin parçası olarak öğrencilerimize yaptırmak istediğimizi) düşünelim. Aşağıda öğrencilerimize bu konuyu anlatmanın 2 farklı yönteminden bahsedeceğim ve bu iki yöntemi karşılaştıracağım.

Dersimizde videoda gösterilen yöntemi kullanırsak ihtiyaç duyacağımız malzemeler:

 • 1 adet A4 kağıt
 • 1 adet kalem
 • 2 adet raptiye
 • 1 ip parçası
 • 1 adet makas

Bunun yerine, dersimize teknolojik yöntemleri uygulamak istersek gerekli olan araçlar:

 • GeoGebra (açık kaynaktır).

Birinci yöntemi uygulamamız için gereken hazırlık aşaması:

 • Raptiyeleri kağıda tutturmak,
 • Oluşturmak istediğimiz elipsin ana eksen uzunluğundan biraz daha büyük bir uzunlukta ip kesmek (çünkü ipin bir kısmını ipi raptiyeye bağlamak için kullanacağız),
 • İpleri raptiyeye bağlamak,
 • Odak noktalarını konumlandıracağımız yeni noktaları belirlemek,
 • Oluşturduğumuz düzeneğin nasıl çalıştığını görmek için denemeler yapmak (Mesela ipin uzunluğu ana eksen uzunluğunun tam olarak aynısı olmadığı zaman istediğimiz sonucu elde edemeyebiliriz).

GeoGebra’ yı kullanmak istediğimizde gereken hazırlık aşamasını aşağıda hazırladığım videoda anlattım. GeoGebra yazılımı aracılığıyla videoda gösterdiğim materyali oluşturmam sadece 10 dakika sürdü.

Not: Bu arada bu videoyu Camtasia yı kullnarak hazırladım. İlk defa Camtasia kullandım. Kullanımı çok kolay ve keyifli.

Yazının başında verdiğim videoda anlatılan yöntemi dersimizde uyguladığımızda karşılaşabileceğimiz durumlar:

Öğrencilerden malzemeleri sınıfa getirip bunlarla düzenek oluşturmalarını ve bu düzenek üzerinde kalemle elips çizmelerini isteyebiliriz. Eğer sınıfta bu düzeneği öğrencilerin kurmasını istemiyorsak kendimiz oluşturup elipsler çizerek öğrencilerden bunu gözlemlemelerini isteyebiliriz. Tabii elimizde bir tane düzenek varken karşımızda 25-30 öğrenci olabileceğini unutmamamız ve elips çizerken bütün öğrencilerin gözlemleyebilmesi için düzeneğin nerede durması gerektiğini önceden düşünmemiz lazım.

GeoGebra uygulamalarını kullandığımızda karşılaşılabilecek durumları iki yöntemi karşılaştırarak anlattım.

İki yöntemi karşılaştırdığımızda şu sonuçlar ortaya çıkıyor:

 • GeoGebra açık kaynak olduğundan dolayı ona ulaşmak çok kolay. Çevrimiçi veya çevrimdışı iken kullanabiliriz. Bu nedenle malzeme bulma veya malzeme unutma gibi bir problemimiz olmayacak.
 • GeoGebra’da silmek , yeniden yapmak veya geri almak için sadece bir tuşa basmak gerektiğinden dolayı hata yapmak o kadar da problem olmayacaktır.
 • GeoGebra’da sınıfınız için bir grup kurarak bu yazılım aracılığıyla oluşturduğunuz ders materyallerini bu grupta öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu nedenle oluşturduğunuz düzeneği unutma derdine de son! Öğrencileriniz sınıf içinde veya dışında bu materyallere ulaşabilirler.
 • Videoda da gösterildiği gibi GeoGebra’yı kullanarak bu materyali oluşturmak 10 dakika sürmektedir. Geriye çok zaman kalacaktır. Kalan zamanda öğrencilerinizle bu konuyu tartışabilir, hatta daha derin düşünmelerini sağlayacak başka bir soru yöneltebilirsiniz.
 • Cepir penceresinde gösterilen denklemler üzerinde sayıları değiştirip farklı eğriler elde edebilirsiniz.

Dersimizde teknolojik araçları kullanmak istiyorsak geçerli bir nedenimiz olmalı. O aracı dersimizde kullanıp kullanmama konusunda çok dikkatli karar vermemiz gerekir. Mesela zamandan tasarruf etmemizi sağlıyorsa, öğrencilere keşfederek öğrenmeleri için ortam oluşturuyırsa, öğrencilerin sınıf dışında da öğrenmelerine olanak sağlıyorsa, problem çözme becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkıda bulunuyorsa, … kullanalım.

Tüm kadın öğretmenlerimizin Dünya Kadınlar Günü’nü

(x² + y² – 1)^3 – x²y3

fonksiyonun grafiğiyle kutluyorum.

İpucu: GeoGebra yazılımını kullanarak bu fonksiyonun grafiğini çizebilirsiniz.

Kolay gelsin,

HA

vexrobotics

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.