Dr Zsolt Lavicza ile Cambridge’ de İkindi Sohbeti

0
1965

Merhaba,

Mustafa Hocam’ın GeoGebra’ya Başlarken … başlıklı yazısını okurken ne kadar heyecanlandığımı tahmin edemezsiniz. GeoGebra üzerine çalışmalar yapan bir matematik öğretmeni olarak büyük bir merak içerisinde yazıyı incelerken bir anda kendi kendime konuşmaya başladım: Aaaa GeoGebra’nın geliştiricileri … Acaba Dr Zsolt Lavicza nerede olabilir? Ve bu soru beni yaklaşık olarak 1 sene 9 ay öncesine geri götürdü …

Bundan yaklaşık 1 sene 9 ay önce (bir matematik öğretmeni olarak “yaklaşık” kelimesini kullanmaktan çekinmiyorum; çünkü 05.01.2014′ te Cambridge’ ydim) hayatımın en güzel günlerini yaşadığım Cambridge’ deydim. Cambridge’ de bulunma nedenim Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’ nde tamamladığım yüksek lisans programının bir parçası olarak Cambridge Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’ nde üç haftalık bir eğitim almaktı. Tabi bu neden bir çok güzel anıya sahip olmamın da nedeni oldu: Cambridge’ yi gezmek, yeni arkadaşlar edinmek, farklı bir kültürü tanımak ve GeoGebra üzerine çalışmalar yapan Dr Zsolt Lavicza ile tanışmak.

Ben GeoGebra ile ilgili çalışmalar yapmaya yüksek lisans tez konumun GeoGebra etrafında şekillenmesiyle başladım. Tezim için araştırma yaparken Dr Lavicza’ nın GeoGebra’ nın geliştiricilerinden biri olduğunu ve Cambridge Üniversitesi’ nde çalışmalarına devam ettiğini öğrendim. Ben de tezim kapsamında lise matematik öğretmenlerine GeoGebra’ yı öğretmek amacı ile bağlamsal içerikli çalışma kağıtları hazırlıyordum ve ben de Cambridge   Üniversitesi’ nde bulunacaktım. Acaba anılarıma Dr Zsolt Lavicza ile yaptığım görüşmeyi de ekleyebilir miydim? Bir umutla Aralık 2013′ te GeoGebra ile merak ettiğim her şeyi not almaya, neler soracağımı planlamaya başladım. Sonrasında ne mi oldu?

Sonrasında ne olduğunu tezimi yazarken çalışmalarımı kaydettiğim tez günlüğümden alıntılar yaparak anlatacağım:

6.01.2014: Matematik öğretmeni Mark Dawes GeoGebra’nın nasıl kullanılacağını öğretmeye başladı. Ders biter bitmez tanışmak amacı ile Mark Dawes’un yanına gittim ve GeoGebra üzerine sohbet etmeye başladık.

6.01.2014: GeoGeba üzerine yaptığımız kısa bir sohbetten sonra Mark Dawes bana Dr Lavicza ile iletişime geçip benimle bağlantı kurmasına yardımcı olacağını söyledi. Tam olarak aklımdan geçen sorunun cevabını vermesi beni çok sevindirmişti.

6.01.2014: Mark Dawes beni sevindiren cümlelerine Dr Lavicza’ nın bugünlerde   Cambridge’ de olmadığını ama birkaç hafta içerisinde Cambridge’ ye döneceğini ekleyerek devam etti. Aklımın ucundan bile geçirmediğim bir şeyi duymak beni hayal kırıklığına uğratmıştı.

13.01.2014: Dr Lavicza’ dan beklemediğim bir anda mail geldi. Teşekkürler Mark Dawes ! Mailde sadece 21 Ocak’ta Cambridge’de olabileceğinden dolayı ancak bu tarihte görüşebileceğimizi ve daha sonra Skype üzerinden iletişimde kalmaya devam edebileceğimiz yazıyordu. Görüşme için uygun zamanı ayarlamak amacı ile Dr Lavicza’ya ders programımı gönderdim.

16.01.2014: Dr Lavicza 21.01.2014′ te saat 14:45′ te röportaj yapabileceğimi yazdı.

19.01.2014: Dr Lavicza’ ya hazırladığım sorular ile beraber tezim için oluşturduğum GeoGebra dosyalarından favorim olan 4 tanesini gönderdim.

20.01.2014: Akşam fakülteye gittim, kameranın duracağı güzel bir yer ayarladım ve birkaç deneme çekimi yaptım.

21.01.2014: Dr Lavizca ile GeoGebra, GeoGebra ile ilgili yapılan çalışmalar ve projeler üzerine keyifli bir sohbet yaptık.

21.01.2014: Söz Dr Zsolt Lavicza’ da

Röportaj bittikten sonra Dr Lavicza beni Cambridge Üniversitesi’ nde doktora yapan Türk öğrencisi ile tanıştırdı. Daha sonra Mark Dawes’ da bize katıldı. Ben onların çalışmalarını büyük bir heves ile dinleyip, öğrenmeye çalışırken bir yandan da kendi çalışmalarımı onlar ile paylaşmanın mutluluğunu yaşıyordum. Beni geri çevirmedikleri ve samimi bir şekilde karşıladıkları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Türkiye’ ye döndükten sonra İngiltere’ de neler yaptın diye sorduklarında gezdiğim yerlerden, edindiğim arkadaşlıklardan, eğlenceli anlarımdan bahsediyordum. Tüm bunları bitirdikten sonra bir deeeee Dr Zsolt Lavicza ile sohbet ettim diyerek anlatmaya devam ediyordum. Bu anıların hepsini elde etmem de büyük katkıları olan Bilkent Üniversitesi’ ndeki değerli profesörlerime teşekkürlerimi sunuyorum.

Anılarımı benimle paylaştığınız için teşekkürler,

Hamide Akkoca

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikGeogebra’ya Başlarken….
Sonraki İçerikMatematik Bilimsel Etkinlikleri (Yurtdışı)
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.