Desmos’da Parçalı Fonksiyon Grafiği Çizmek

0
9664

Desmos uygulamasının en belirgin özelliklerinden bir tanesi parçalı fonksiyon grafiklerinin kolaylıkla çizilmesidir.

Dinamik matematik yazılımları arasında elbette Geogebra’nın yeri tartışılmazdır. Ancak gerek web üzerinden çevrimiçi çalışması gerekse android ve ios uygulamalarının ücretsiz olması ve daha önemlisi çok basit bir arayüzü olması sebebiyle desmos farklılığını göstermektedir.

Özellikle parçalı fonksiyon grafiği çizme konusunda geogebra’da  if ve function komutları ile grafik çiziminin yapılması nedeniyle öğrencilere zor gelmesi bu manada desmos’u belirgin bir şekilde öne çıkarmaktadır.

Geogebra’da parçalı fonksiyon çizimi için daha önce hazırladığımız yazımızı ve videolarımızı inceleyebilirsiniz.

Desmos’da parçalı fonksiyon grafiği çizmek oldukça kolaydır. Desmos’da parçalı fonksiyonları sadece tanım aralığına göre çizmenin yanında hem değer kümesine göre  hem de başka bir fonksiyonun eşitsizlik bölgesine göre çizmek mümkündür. Bu manada matematikte kullandığımız parçalı fonksiyonların ötesinde farklı parçalı fonksiyon yapılarının çizimine imkan sağlamaktadır.

Desmos’da fonksiyon giriş alanına..

y=f(x){parçalanma aralığı} {yeni bir aralık}

yazıldığında küme parentezi içerisine yazılacak gerek tanım ve gerekse değer kümesi aralığı ve hatta başka bir fonksiyon eşitsizliğine göre parçalı fonksiyon grafiği çizdirilebilir.

Ekran Resmi 2015-11-24 17.42.35

Verilen y=x^2-1 fonksiyonu x<1 aralığında çizildi.Burada küme parentezi içerisine sadece tek bir tanım aralığı eşitsizliği yerine birden fazla aralık da tanımlanabilir.

Ekran Resmi 2015-11-24 17.45.27

Verilen fonksiyon x<-1 ve x>2 aralıklarında çizildi.Bununla beraber birden fazla aralıkta farklı fonksiyon grafikleri de çizdirilebilir.

Ekran Resmi 2015-11-24 17.50.25

verilen küme parentezi içerisinde aynı anda önce aralığı sonra “: ” işareti ile fonksiyonu yazıp , her aralıktan sonra “,” ile diğer parça ve o parçada çizdirilecek fonksiyon yazılarak istenildiği kadar parçalı fonksiyon tek seferde çizilebilir.

Bununla beraber  verilen grafik hem x için hem de y için aralık tanımlanarak grafikte çizdirilebilir.

Ekran Resmi 2015-11-24 17.54.19

Verilen çember grafiği hem x için hem de aynı anda y için parçalı olarak çizdirildi. Bu şekilde bir grafik hem x için hem de y için parçalı olarak çizdirilmesi desmos’u diğer dinamik matematik programlarından ayırmaktadır.

Verilen çember grafiği hem x<1 hem de y>-1 aralığında çizildi.

Küme içerisine başka bir eşitsizlik yazılarak o eşitsizliğin sağlandığı yerde istenen grafik de çizdirilebilir.Bu işlem aynı anda yapılabildiğinden sadece bu kolaylık desmos’a ait bir farklılıktır.

Ekran Resmi 2015-11-24 17.57.54Verilen çember x+y<1  eşitsizliğinin sağlandığı bölgede çizildi.

Desmos verilen örnek grafiklerde görüldüğü  gibi parçalı fonksiyon grafikleri çizmede oldukça kolay ve farklı yaklaşımlara sahiptir.

Özellikle 12. sınıf öğrencilerimize bu grafiklerin çizdirilmesi noktasında öğretim programlarımızda belirtildiği üzere Desmos kullanımı öğrencilerimize fayda sağlayacaktır.

Bu çalışmanın videosunu izleyebilirsiniz..

Lütfen takip ve tavsiye ediniz..

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.