Desmos İle Eşitsizlik

0
4445

Eğitimde ve özellikle matematik eğitiminde teknoloji kullanımı hızla artmaktadır. Teknolojinin hızlı gelişimi aynı zamanda çeşitlenmesi kullanımının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Genel olarak eğitim teknolojilerinin çeşitlenmesi kullanıcı dostu teknolojilerin gelişmesini sağlamanın yanında ulaşılabilir olmayı da sağlamaktadır.

Bu çerçevede özellikle mobil teknolojilerin kullanımının yaygınlığı eğitimde mobil uygulamaların geliştirilmesini ve çeşitlenmesini arttırmıştır.Mobil teknolojilerin eğitim alanında kullanılabilmesi konusunda yapılan çalışmalar bu cihazların oldukça etkili olacağını ortaya koymaktadır.

Johnson,Adams ve Cummins’in (1) hazırladıkları raporda tablet ve benzeri mobil cihazların yetenekleri doğrultusunda konum bilgisinin kullanılması , hareket tespiti , sosyal ağlara erişim ve internet üzerinden araştırma yapma özellikler yardımıyla daha iyi bir eğitim süreci oluştulmasının mümkün olabileceği öne sürülmüştür.

Eğitimde belki de ilk defa  eğitimin bireyselleşmesi konusunda mobil platformların sunduğu imkanlarla gelişmeler olması beklenmektedir.Cihazların hareket sensörleri sayesinde kullanıcılar arasında anlık ve karşılıklı iletişim sağlanmaktadır. Bir çok mobil cihaz artık hem işletim sistemi  hem  işlemci kapasitesi ve  hem de ekran özellikleri açısından bir bilgisayardan  farksızdır.

Matematik eğitiminde kullanılan birçok yazılım ve donanım artık mobil platforma ya tamamen yada mobil cihazların kısıtları çerçevesinde aktarılmaktadır.Bu kapsamda matematik eğitiminde kullanılan teknolojiler genel olarak 3 kategoride sınıflandırılmaktadır.

Dinamik Geometri Yazılımları (DGY), Bilgisayar Cebir Sistemleri (BCS) ve öğrenme nesneleridir. Özellikle bu alanda açık kaynak kodlu ve GPL lisans ile dağıtılan geogebra kullanımı en yaygın olan yazılımdır. Geogebra son yıllarda mobil alanda bazı platformlara taşınmıştır.

Mobil platformda bir çok uygulama artık matematik eğitiminde aktif olarak kullanılmakta ve gün geçtikçe uygulamaların sayısı ve kalitesi artmaktadır.

Sizlerle bu çalışmamızda mobil platformlarda aktif olarak kullanılan hem dinamik geometri yazılımı hem de bilgisayar cebiri sistemi özelliklerini taşıyan Desmos’un eşitsizlikler ile ilgili sunduğu imkanlardan bahsedeceğiz.

Öğrencilerimizde bulunan en yaygın teknolojik aracın mobil cihazlar olması ve desmos’un mobil cihazlarda kullanımının kısıtlı olmaması ve hatta desmos’un sadece mobil platformlar ve web için hazırlanmış olan bir yazılım olması kullanılması konusunda oldukça avantaj sağlamaktadır.

Desmos  Android, İos ve Web ortamlarında kullanılan  ücretsiz bir uygulamadır. Desmos’un  çoklu temsil açısından çok zengin olan Fonksiyonlar konusunda mevcut yazılımlar arasında kullanım kolaylığı ile farklı bir yeri olduğu açıktır.

Desmos’da eşitsizlikler açısından bakıldığında eşitsizlik çözümleri , eşitsizlik grafik çizimleri ve hatta eşitsizlik sistemlerinin grafiklerinin rahatlıkla çizilebilmesi desmos’un özellikle 9. veEkran Resmi 2016-03-03 21.42.17 10. sınıflarda matematik eğitiminde kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

Desmos’da eşitsizliklerle ilgili olarak aşağıdaki işlemler yapılabilmektedir.

1. Verilen bir eşitsizlik denkleminin çözüm kümesinin gösterilmesi…

2. Verilen bir eşitsizlik ifadesinin grafik çizimleri…

3. Verilen bir eşitsizlik sisteminin grafik çizimleri…

Aşağıda verilen videoda desmos’un bu özellikleri ile çalışma bulunmaktadır.

Faydalı olması dileğiyle…

(1): Johnson , Adams ,Cummins (2012) NMC Horizon Reports : 2012 Higher Education Edition.

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.