Ben Aptal Değilim: Diskalkuli – Matematik Öğrenme Güçlüğü #diskalkuli

3
15633

Değerli EgtMatematik Okurları,

Dünya Çocuk Hakları Günü’ nde “Her Çocuğun Matematik Öğrenmeye Hakkı Olduğuna” dikkat çekmek amacıyla bir önceki yazıyı yayımlamıştım. Bu konuya bir de öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuğun gözünden bakabilmek için Leta Blake’ in diskalkuli problemi yaşayan bir çocuğa matematiği öğrenme hakkı verildiği zaman o çocuğun neler yapabileceğini anlatan etkileyici bir yazısını sizlerle paylaşmak istedim. İyi okumalar, HA.

girlatboard-dyscalculiaGerilik için teşekkürler Tanrım: Gelecek Nesil. Bu diziden dolayı şimdi anlıyorum ki ben aptal ya da tembel değilim. Benim diskalkulim var.

Diskalkuli sayıları anlamada, sayıları çarpmada ve matematik olgularını öğrenmede yaşanan zorluklar gibi aritmetiği anlama ve öğrenme güçlüğüdür.

Ne yazık ki, ben okuldayken teşhis konulmadı, bu nedenle çarpım tablosunu bilmediğimden dolayı dördüncü sınıf öğretmenimin tüm sınıfın önünde durup beni aptal diye çağırarak utandırması gibi aşağılamalara katlanmak zorundaydım. (Teşekkürler Bayan Black. Böyle yaparak bazı güzel çocukluk travmalarının nedeni oldunuz.)

Matematikten dolayı on iki yılımın her bir günü berbat geçti. Berbat derken ciddi anlamda berbattı. Ben de küçük düşürülmekten kaçınma yoluna gittim. Önceden aile sisitemimden öğrendiğim bir şeyi mükemmelleştirdim, sade bir görünüşün altında saklanma, herkesin önünde problem çözmek için tahtaya kaldırılmanın verdiği acı verici utançtan kaçmakta oldukça başarılıydım. Kaçamadığım zamanlar ise hala acıyan yara izleri gibi kazınmış durumda.

ad9be321-76cd-40fd-a2a6-485c9714a1a9Ben: Evet, ana okulundayken matematikte çok zorlandığım anlar oldu, bu nedenle sayılar ile ilgili bir hikaye oluşturarak matematiği daha anlaşılır yapmaya çalıştım. Hikaye şöyle gelişti: 1′ den 4′ e kadar olan sayılar 5′ ten 9′ a kadar olan sayılara karşı savaşıyorlardı çünkü kaçırılan arkadaşlarını, 10′ u, geri almaya çalışıyorlardı. 4 bu iyi adamların en iyisiydi çünkü 5 ile başa baş gidiyordu.

Bird: Neden 5′ ten 9′ a kadar olan sayılar 10′ u kaçırdı?

Ben: Çünkü onlar 10′ u arkadaşlarından ayırmak isteyen cimri sayılardı.

Bird: Ama neden 5′ ten 9′ a kadar olan sayıların cimri olduğunu düşündün?

Ben: Büyük ihtimalle o sayıları anlamada gerçekten zorluk çektiğim içindir. 4′ e kadar olan sayıları anladım, 10′ u da anladım ama 5′ ten 9′ a kadar olan sayıları içeren matematiği anlamakta çok zorlandım.

Bird: Hikaye nasıl bitti?

Ben: Bitmedi. 1′ den 4′ e kadar olan sayılar sonsuza kadar 5′ ten 9′ a kadar olan sayılar ile savaştılar.

Şimdi bu hikayeye bakarak hayatımda 5′ ten 9′ a kadar olan sayılar ile barışmanın yolunu asla bulamadığımı fark ettim. Onlar hala onları kullanmaya başlamadan önce beni durduran sayılardı.

185px-Dyscalculia-quote-1

Hiç kimsenin göremeyeceği ve anlayamayacağı engelli bir çocuk olmak yalnız bir hayattır, öğretmenlerinizi çileden çıkarırsınız, ebeveynlerinizi hayal kırıklığına uğratırsınız ve en kötüsü de sadece aptal olmadığınızı bilirsiniz.

                                                                                                                 Susan Hampshire

Diğer gün, Twitter’ da diskalkuli olduğumu duyurdum ve birisi çarpım tablosunu bilip bilmediğimi sorarak yanıt verdi. İTİRAF: Onların hepsini bilmiyorum. Evet, 39 yaşındayım, iyi bir kazancım var ve çarpım tablosunu bilmiyorum. Ama bir hesap makinem var ve nasıl kalem ve kağıt ile oturup problemleri nasıl çözeceğimi biliyorum, bu nedenle hiç matematik yapamıyormuşum gibi bir şey değil. Matematiğin kolay gelmeyen ve asla kolay gelmeyecek olan sadece bir kaç yönü var. Sayıları ezberlemek mi? Benim için imkansız. Telefon numarası gibi ezbere dayalı olan herhangi bir şey bile benim için çok zor. Sayıları sürekli olarak tekrar etmezsem yaklaşık iki dakika sonra sayılar beynimin dışına kayıp gidiyorlar.

Çarpım tablosuyla ve neden onları ezberlemediğim ile ilgili soru soran kişi şunu sordu, “Ama neden? Onlar SADECE KELİME”.

O zaman yetersiz bir cevap vermiştim. Gerçek cevap şu: Evet onlar sadece kelime. Çok az anlamı olan kelimeler. Mesela 8 sayısı 8 tane şey demek. İfade ettiği tüm şey bu. Bu sayının hiç hikayesi yok, hiç öyküleyici bir anlatımı yok. Benim beynim hikaye konusunda yeni fikirler bulmakta çok iyi, ama sayılar da değil, bir hikaye dışında sayıları içeren kuralları bulmada değil. Kendimi bir anda matematiğe verdiğim kolejde istatistik çalışmaya başlamamın nedeni buydu. İşte anlayabileceğim bir hikaye, işte harita ve oley, sayıların amacı ve hareketleri varmış. O benim için öyle bir a-ha anıydı ki sınıfın ortasında neredeyse gözyaşları içerisinde boğulacaktım. Birdenbire bir öğretmenin matematiği açıkladığı bir anda temel aritmetikten cebire kadar her şeyi anladım çünkü o BİR ANLAM İFADE ETTİ. Sadece bir sayı değildi, ve ANLADIM.

İnanın ya da inanmayın finans dünyasında asistanlık yaptığım düzenli bir işim var. Çarpım tablosu ile ilgili soru soran kişi, “Uhh… finansta çalışmıyor muydun sen? Asla finans ile ilgili senin tavsiyeni almamam gerektiğini bana hatırlat” dedi.

Aniden tekrar 4. sınıf oldum ve öğretmenim tüm sınıfın önünde durup beni aptal diye çağırdı. Ansızın, disleksi hastası olan bir yazar arkadaşımın tedirginliklerinden dolayı onun kitaplarının alınmamasının söylendiğinden duyduğu utancı bana anlattığını hatırladım. (Uhh … Sen disleksi hastası mısın? Kitaplar yazmıyor muydun sen? Bana onları asla okumamamı hatırlat!”) O öfkeyi tetikleyen, utanmaya ve küçük düşürülmeye neden olan bir andı ve ben çok üzgündüm.

Ne olursa olsun, siz YMM (Yeminli Mali Müşavir) olmadığınız sürece, birinin çarpım tablosunu bilmenin ya da sayıları ezberleme yeteneğine sahip olmanın borsanın etkileyici hikayesine, tahvil piyasasına, vergi yasasına, sigorta yönetmeliklerine, mülk ve mahsullerden dolayı para hareketlerine hiç bir etkisi olmaz. Evet, bilgisayar birimlerindeki çeşitli verilere baktığınızda hesaplamaların eksik olup olmadığını bilmek için matematik prensibini yeterince anlamak zorundasınız, ama bu benim için bir problem değil ve hiç olmadı.

Finans dünyasında çalışmak amacıyla lisansımı almak için bir sürü sınavı geçmek (ve başarılı bir şekilde) zorundaydım. Çarpım tablosunun hepsini bilmememe ya da en son süt aldığımda yaklaşık olarak ne kadar ödediğimi hatırlamama rağmen istekli bir şekilde büyük bir iddiaya girerdim, finans gerçeği hakkında, yaptığım günlük işte çarpmayı ezbere bilmenin önemli olduğunu düşünen birinden daha fazla şey biliyorum.

Açıkçası bu karşılaşma benim duygularımı çok incitti. Beni utanç içinde bıraktı ve sayıları hatırlamaktaki yeteneksizliğimden dolayı hayatımda aşağılandığım tüm bölümleri bana hatırlattı. (Merhaba, dolabımın üzerindeki kilit bir sayı kombinasyonu mu?Hayatıma lanet olsun!)

Ayrıca, birinin bir engelinin olmasının o kişinin bir şey yapamayacağı anlamına gelmediğini hepimiz hatırlayalım. O bu kişiler için biraz daha zor anlamına gelir ve bu kişiler farklı bir açıdan onun üstesinden gelmek zorunda kalabilirler ya da zaman zaman yardıma ihtiyaçları olabilir. Ama bu onların aptal oldukları ya da doğru destek sitemi verildiğinde sorunlu bölgeleri kullanmayı gerektiren alanlarda mükemmel bir iş çıkaramayacakları anlamına gelmez.

Bu sabah, Bird benim için hikayeyi bitirdi. O “Anne, senin sayı hikayene sonu benim yazmama izin ver dedi.”

Kabul ettim.

Bana gülümsedi ve şöyle dedi: “Anne, sonunda 1′ den 4′ e kadar olan sayılar, 5′ ten 9′ a kadar olan sayılar ile savaştı ve eski arkadaşları 10′ u geri aldılar, 5′ ten 9′ a kadar olan sayılar kendilerini düzelttiler ve 1′ den 4′ e kadar olan sayılar ile tekrar arkadaş oldular.”

Güldüm ve sayılar ile barışmak için yaptığım onca şeyi düşündüm ve dedim ki, “Bu hoşuma gitti, teşekkürler.”

Kaynak: https://letablake.wordpress.com/2013/08/22/im-not-stupid-dyscalculia-mathematics-disability-dyscalculia/

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikMatematik Eğitimi ve Kültürü Üzerine
Sonraki İçerikDesmos’da Parçalı Fonksiyon Grafiği Çizmek
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

3 YORUMLAR

  1. […] Tüm öğrencilerin başarılı olacağına inanma ve eğitimle ilgilenen herkesi bu konuda istekli yapma – öğrenciler de buna dahildir, mesela öğretirken kullanılan uygulamalarda öğrencilerden geri bildirim isteyerek iletişim kurmak gibi – başarılı okul sistemlerinin başka bir ayırt edici özelliğidir. PISA’ nın yeni sonuçları velilerinin kendilerinden beklentisi yüksek olan öğrencilerin matematiği öğrenirken daha çok sabır gösterme, daha fazla iç motivasyona sahip olma ve matematik problemlerini çözerken kendi yeteneklerine daha fazla güvenme eğiliminde olduklarını gösterdi. […]

  2. Açıkcası diskalkulimiyim hala emin degilim cunku cokluklari algilamada gayet iyiyim ve beynimde hersey gorsellesir sanki hayalimde gorur gibiyim herseyi ama matematikle ilgili herzaman sorun yasadim diskalkuliyi bilmeden önce surekli neden carpim tablosunu ezberliyemiyorum neden 7kere 8 bilip 8kere 7 diyince şaşırıp bilemiyorum neden toplama cikarma bolme carpma yaparken cok zorlaniyorum niye 8 le 10 arasinda 3 rakam 7 ile 10 arasinda 2 rakam var gibi geliyor diye dusunurdum biraz daha buyudugumde arkadaslarimin hicbirinin parmaklariyla hesap yapmadigini farkettim nasil kafalarindan yapiyorlardiki diye dusundum uzun bi zaman para hesabi yaparken arkadaslarimin ben hallederim diyip parayi hesaplamalari özellikle para degisimi yaparken asla anlayamamam abimin durup dururken carpim tablosunu sorup bilemeyince gulmesi surekli cumhuriyet tarihini unutmam yuzunden 17 yasimdayken ogretmenim tarafindan assagilanmam istanbulun fethini bile bildigim halde unutmam sinifta herkesin parmak kaldirip matematigi anladiklarini ve nasil yaptiklarini dusunup gozlerimin dolmasi en kotude daha 1veya 2. Siniftayken sayamadigim icin annemin oturup aglamasi en cokta bu üzdü beni.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.