Lütfen Matematiğinle Oyna: Yeni Müze New York City’ de Açılıyor

0
4300

Matematik, New York’ ta yeni açılan Matematik Müzesi’ ni ya da MoMath‘ i oluşturunlara göre güzel, üç boyutlu, tüm bedenin rol aldığı bir deneyim olabilir. Parlayan ve müzik çalan bir heykel, labirente dönen dokunmatik ekran bir zemin ve engebeli bir yolda sürebileceğiniz kare şeklinde üç tekerleği olan bisiklet 1.765.159 metre karelik alandaki 30′ dan fazla gösteriden sadece bir kaç tanesidir. Kapılar 15 Aralık’ ta açıldı.

Geçen hafta müzenin özel açılışında önceden matematik öğretmeni olan müze kurucusu ve müdürü Glen Whitney  “Biz insanların oynamasını, dokunmasını, oyunları ve bulmacaları denemelerini istiyoruz,” dedi. Amaç matematiği çekici kılmaktır – matematik eğlenceli ve çekici olmalı, sıkıcı ve anlaşılması zor değil, diye açıklıyor. Müze “matematik ile bağlantı kurmak isteyen daha fazla insanın bu şekilde bağlantı kurmasını sağlayacaktır.”

MoMath öğrenciler için ziyaretten önce ve sonraki yönergelere yönelik sınıf aktiviteleri içeren sınıf seviyelerine özgü hazırlanmış özel programlar sunuyor. Müzenin müdür yardımcısı  ve şirketlerin idare amiri olan Cindy Lawrence matematik kulüpleri gibi diğer gruplar için turlar ve halk için hafta sonu programlarının gelecekteki ziyaretçilerin ilgisini çekebileceğini söylüyor. “Matematiğin yazma gibi olduğunu düşünüyoruz” diyor. “Onu her zaman kendi kapasiteniz ve seviyeniz elverdiği sürece anlarsınız”.

Kendi seviyenizde matematik fikri müzenin daha geleneksel yazılı etiketlerin yerine geçen interaktif gösteri köşesinde görülmektedir. Ziyaretçiler gösteri için temel veya karmaşık açıklamayı seçebilirler. Hatta daha fazla detay ile ilgilenenler matematikçilerden de bahseden matematik buluşlarına ilişkin tarihi öğrenmeyi seçerek görüntü galerilerini keşfedebilirler.

Müze ziyaretçilerinin ilgisini daha çok birkaç tane görünür sayıyı veya denklemi içeren uygulamalı ve interaktif gösteriler çekmektedir. Örneğin pürüzsüz ve birbirine bağlı kürelerden oluşan “Harmony of the Spheres” e dokunulduğunda, küreler müzik nağmeleri çalmaktadır ve parlamaktadırlar. Sergi üçlü takım olarak adlandırılan üç notanın bir araya getirilişini inceleyerek matematik ve müziği birleştirmektedir. Ziyaretçiler belirli bir şekilde ve sırayla heykelin farklı parçalarına dokunarak armoniler, majör ve minör oluşturabilir. Böylece, A küresine dokunarak bir kordu çalar, ama A’ nın yanındaki küreye ve daha sonra  tekrar A’ ya dokunmak akordu değiştirir – yarım bir adım ile üç notadan biri yukarıda veya aşağıda kalır (örneğin do notasından do diyeze). Akordun nasıl değişeceği küreyle önceden çalınan kürenin arasındaki mesafeye bağlı. Bir bütün olarak heykel üçlü takımın birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu gösteren bir geometrik model görevi görür.

shapesthumbDiğer sergilerde misafirler örüntüleri aramakta ve deneyimlemektedir. “Twist ‘n’ Roll” masasında parçalara ayrılan ve tekrar birleşen renkli lastik şekiller bulunmaktadır. Ziyaretçiler masa üzerinde kendi yaptıkları parçaları yuvarlarlar. Yüzeyde çizilen örneklere bakarak nesnenin hangi yolu izleyeceğini tahmin etmeye çalışırlar. Sağa sola mı yalpalayacak, dönerek mi hareket edecek, yön değiştirerek mi gidecek yoksa dümdüz yuvarlanacak mı?

“Human Tree” başka bir üç boyutlu matematik deneyimidir. Bir kamera ziyaretçinin görüntüsünü kaydeder ve onu duvarda yansıtır. Yansıtılan görüntüde, kollar kişinin daha küçük versiyonunun şeklini alır, bu da tekrar tekrar dallanarak beden kopyalarından oluşan bir ağaca dönüşür. Görüntü eğlencelidir ve biraz da saçmadır ama aynı zamanda bir fraktal örneğidir – detaylı örüntü farklı ölçülerdeki benzer şekilleri gösterir. Ağaç şekli ziyaretçilere matematiğin doğal örüntüleri tasvir edebileceğini hatırlatır. Tam olarak bir fraktal olmak tasarım şefi olan Tim Nissen’ in ziyaretçilerin kendileriyle beraber getireceğini umduğu alışılmamış bir deneyimdir.

Nissen, kendi kendini bilim grubu ilan etmiş bir bilim grubu, mimarlıktaki deneyimini serginin tasarımında kullanıyor. MoMath takımı önceden gezici matematik gösterisi olarak yapılanmışken bu ekibe katılmıştır. Bu şovdan itibaren kare tekerlekli bisiklet gibi bu yeni müzenin bir parçası oldu. Bisiklet sürücüleri garip bir görünümü olan bu aracı serginin merkezinde büyük bir ayçiçeğinin taç yaprak şeklindeki tümsekler üzerinde sorunsuz bir şekilde sürüyorlar. Nissen kare tekerleklerin zincir eğrisi denilen eğrilerin izleri üzerinden gittiğine dikkat çekiyor. Bu şekil kendi ağırlığıyla sarkan bir zincir gibi iki noktadan aşağıya sarkan aynı biçimdeki sicimin oluşturduğu “ideal” eğridir. Başlangıç noktalarının arasındaki mesafe ne olursa olsun yer çekimi kuvveti asılı zincirin her noktasında eşittir. Ters çevrilmiş zincir eğrileri ağırlığı eşit bir şekilde dağıttıklarından dolayı yük taşıyıcı kemerler olarak kullanılırlar.

Zincir eğrileri MoMath’ te sade bir görüntünün altında saklanan tek matematiksel şekil değildir. Göz alıcı Hyper “Hyperboloid” gösterisinde yerden tavana kadar uzanan renkli şeritler sandalyenin etrafını kaplar. Nissen ziyaretçilerin bir şeklin içerisine girip sandalyede dönerken şeritlerin dönerek etraflarındaki eğrileri nasıl oluşturduğunu izleyebileceklerini gösteriyor.

hyperhyperboloid

Ziyaretçiler ileride kendi heykellerini yaparak kendi deneyimlerine yön verebilecekler. “Mathenaeum” da ziyaretçiler yedigen (yedi kenarlı) şeklinde bir binaya giriyorlar ve üç istasyondan bir tanesini seçiyorlar. Katılımcılar tahtadan ve pirinçten kollar ile birlikte büyük kristal iztopunu kullanarak geniş bir ekran üzerinde çokgenler oluşturup onlara şekil veriyorlar. Beğenilen parçalar 3D yazıcılar ile gerçeklerinin yapılabileceği düşünülerek müzeye teslim ediliyor.


Whitney “Dikkat çeken gösterilerin çoğu matematikçilerden, bilgisayar uzmanlarından ve diğer kişilerden talep edilen fikirlerden doğuyor” diyor. “Pek anlaşılmayan çaba içerisinde çalıştıklarını hisseden birçok kişiyle (matematikçiler) konuştuk,” diye belirtiyor. Diğer kişilerle her zaman paylaşmak istedikleri fikirlerin listesi vardı ellerinde. “Müzenin önerilerini tasarlamak için yardımcı olmak onların tutkuları için bir çıkış noktasıydı,” diyor. Şimdi halk sonuçlarını görebilir.

Kaynak

vexrobotics
TEILEN
Önceki İçerikDesmos’da Sürgü Kullanımı ve kısayollar…
Sonraki İçerikBilimsel Popüler Matematik Kitapları
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü' nü tamamlayarak lisans, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli okullarda öğretmenlik deneyimini elde etti. Matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.