Kenar Uzunlukları Verilen Üçgeni Dinamik Olarak Çizmek

0
3195

Tekrar selamlar değerli egtmatematik dostları,

İlk yazımda, matematik yazılımlarının matematik öğrenme ve öğretme amaçlı kullanımlarının matematiksel akıl yürütmeye katkı sağlama odağında düşünülmesi gerektiği mesajını vermeye çalışmıştım. Gelecek yazılarımda bu mesajımı, çeşitli seviyelerden seçtiğim somut örneklerle güçlendirmeye çalışacağım. Çoğunlukla GeoGebra yazılımını kullanarak hem çeşitli tasarım önerileri geliştirmeyi, hem de bu tasarımların matematik öğrenmedeki rolünü güçlendirme önerilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Kenar uzunlukları verilen bir üçgeni dinamik olarak inşa etme sürecini ve sürecin sonunda elde edilen uygulama sayesinde ulaşılan kavramsal çıkarımları tartışarak başlayalım.

a, b ve c isimli sürgüleri ile kenar uzunlukları dinamik olarak kontrol edilebilen bir üçgenin nasıl inşa edildiğini gösteren videoyu izleyebilirsiniz. Videonun sonunda üretilen uygulamanın a, b ve c parametreleri arasındaki hangi ilişkinin sorgulanması durumunda üçgen oluşma kuralının fark edileceği vurgulanmıştır. Buradaki önemle vurgulamak istediğim nokta ise dinamik olarak bir üçgen elde edip, bir tuşa tıklayarak üçgen eşitsizliğini görüntülenmesine izin vermemek gerektiğidir. Bunun yerine öğrencilerimizin neyi sorgulayacaklarına yardımcı olacak geri bildirimler vermek yeterli olacaktır.

https://www.geogebra.org/m/207589 linkinden dinamik uygulama penceresine ulaşabilirsiniz.

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.