Geogebra ….

Geogebra dinamik  matematik yazılımları arasında bugüne kadar tartışmasız en verimli , sürekli güncellenen ve matematiksel anlamda kullanılabilirliği en kolay olan yazılımdır.

Sürekli döküman desteği olan ,yaptığınız çalışmaları hem geogebra (ggb.) dosyası olarak materyal anlamında paylaşabileceğiniz hem de bu materyale çalışma kağıdı oluşturup , geogebra kitapçığı olarak paylaşabilecek ortamı sunan geogebra tube alanı ile geliştiricilere destek veren sanırım tek matematik yazılımıdır.

https://tube.geogebra.org/?lang=tr

Ekran Resmi 2015-10-04 13.55.05

Geogebra sürekli geliştirilen bir yazılımdır. Özellikle son yıllarda  tablet uygulamaları geliştirilmiş olan bu yazılım başta Markus Hohenwater olmak üzere şimdilik 42 geliştirici ile sürekli güncellenmektedir. Üzülerek ifade etmek gerekirse geliştiriciler arasında bir Türk bulunmamaktadır.

Geogebra özellikle 5.0  ve sonrasında 3 boyutlu uygulamalar geliştirilmesine de imkan sağlanarak hem 2 boyutlu hem de 3 boyut hizmetini aynı program ve aynı alan üzerinden etkileşimli olarak sunmaktadır. Geogebra 2 boyutlu 2 grafik alanı ile 3 boyutlu grafik alanını aynı çalışma alanı (workbench) üzerinde  gösterebileceğiniz zengin bir alan sunmaktadır. Özellikle CAS alanı ile her türlü hesaplama işlemi , türev ve integral hesaplama ve grafiklerini aynı anda oluşturabilirsiniz.

Hesap Çizelgesi alanı ile hem elektronik tablolama (spreadsheet) hem de istatistik hesaplamalarında hafife alınmayacak işlerin yapılmasına imkan vermektedir. Hesap çizelgeleri ile çalışma alanı ve diğer alanlar arasında ki etkileşim ile de gerçekten etkili çalışmalar hazırlamak mümkün olmaktadır.Genellikle betimsel istatistik anlamında tüm hesaplama ve raporlaştırma araçlarını sunarken , değişkenlerin birinin diğeri cinsinden ifade edilmesine imkan sağlayan 2 değişkenli basit lineer regresyon ve hatta anova’ya kadar çeşitli araçları da sunmaktadır.

 

Ekran Resmi 2015-10-04 14.56.57        Geogebra bir takım araçlar(tool) ile geometrik yapıların oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu araçlar  hem belirli çizimlerin yapılmasını hem de yapılan çizimlerin niteliklerinin ölçülmesinde kullanılmaktadır. Geogebra kullanıcılara bu araçlara yenilerini ekleme ve mevcut araçları çıkarma imkanı sunmaktadır. Bu araçları özelleştirerek daha az veya daha fazla araçla inşa ve hesaplama yapılabilmektedir.Özellikle Euclid’in temel araçları ile geometri inşa ettirmek istediğinizde araçları menüden çıkarmak suretiyle bu çalışmalar yaptırılabilir.

Geogebranın beni en çok etkileyen ve üzerinde  hala çalışmaya devam ettiğim kısmı kodlama(Javascript ile Geogebra) alanıdır. Geogebra hem kendi script kodları hem de Javascript kodları ile yaptığınız materyal üzerindeki nesneleri hem materyal içinden hem de dış alandan kontrol etmenizi ve yönetmenizi sağlamaktadır. Bu yönü ile de diğer dinamik matematik yazılımlarından ayrılmaktadır.

Geogebra gerek programın menüleri ve gerekse paylaşım anlamında Türkçemiz de dahil bir çok alanda dil desteği sunmaktadır. Ülkemizde Geogebra konusunda çalışmaları 2007-2008 yılları itibari ile hız kazanmıştır. Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Doç Dr. Erol Karakınık hoca ve arkadaşları tarafından Türkçeye çevrilmiştir.  Özellikle Geogebra Ankara ekibi son yıllarda öğretmenlerimize yönelik Tübitak 4005 kapsamında kurslar açmakta ve hızla öğretmenlerimiz arasında kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Geogebra dinamik bir alan sunmanın yanında geometrik yapılar üzerinde çeşitli animasyonlar hazırlanmasını sağlayacak araçları da barındırmaktadır.Bu anlamda geogebra bir çok GUI aracı sunarak etkileşimli çalışmalar yapmanızı sağlamaktadır.

Sitemizde geogebra ile construction , computational ve kodlama ile ilgili çeşitli çalışmaları yayınlayacağız. Özellikle youtube üzerinde oluşturduğumuz egtmatematik kanalı ile geogebra çalışmalarımıza ulaşabilirsiniz.Bu çalışmaları youtube kanalı ve sitemizde yayınlamaya devam edeceğiz..

EgtMatematik Youtube Kanalı

Ekran Resmi 2015-10-04 15.12.07

Görüşmek üzere….

 

 

 

 

 

 

vexrobotics

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.