Geogebra Araç Çubuğunu Özelleştirme-1

1
2905

 

Geogebra’da araçlar geometri inşa etme süreçlerinde , hesaplamalarda ve benzeri matematiksel işlemlerde kullanılır. Euclid tarafından düzlem geometrinin inşa edilmeye başlanmasından itibaren geometride sürekli yeni noktalar , şekiller ve yapılar elde edilmiştir. Geogebra geometrinin inşa edilmesinde bizlere yeterince  araç sunmaktadır. Ancak yine de zaman zaman mevcut araçları azaltmak ,yerlerini değiştirmek veya yeni araçlar eklemek durumunda kalabiliriz.

Öğrencilerimizin daha az araçla yeni geometrik yapıları keşfetmelerini isteyebiliriz. Örneğin orta nokta aracını vermeden öğrencinin sadece doğru parçası ,nokta ve çember kullanarak orta noktayı bulmasını isteyebiliriz. Önemli olan hazır araçları kullanmak değildir. Daha az araçla geometri inşa etmek, bazı araçların yaptığı inşayı öğrencinin keşfetmesini sağlamak daha etkili olabilir. Bu nedenle geogebra araçlar menüsünde bulunan araçları özelleştirebiliriz.

Geogebra’da araçları istersek tamamen ortadan kaldırabilir veya araçların yerlerini değiştirebiliriz . Bununla beraber diğer bir yazımız da bahsedeceğimiz gibi geogebra’ya yeni araçlar da ekleyebiliriz.

Ekran Resmi 2015-10-25 18.12.08

Geogebra’da Araç çubuğunu özelleştirmek için menülerden araçlar menüsünü gelip buradan araç çubuğunu özelleştir seçilir. Araç çubuğunda bulunan araçlar hem benzerlikleri hem de kullanım kolaylığı göz önüne alınarak gruplanmışlardır. Bu grupların herbirinde bulunan araçları istersek tamamen kaldırabilir veya istersek bu araçların yerlerini değiştirebiliriz.Ekran Resmi 2015-10-25 18.12.23

Araç çubuğunu özelleştir penceresinde, solda mevcut araç çubukları içerisinden yerini değiştirmek veya tamamen kaldırmak istediğimiz araçları seçip kaldır’ı işaretleyerek bu araçları sağ tarafa aktarırız. Bu işlemi yaptıktan sonra uygula seçeneği ile bu işlemi gerçekleştirmiş oluruz. Geogebra araçlarını bu şekilde kaldırdıktan sonra istediğimiz aracı sağ taraftan seçmek suretiyle sol menüde istediğimiz yere tekrar yerleştirebiliriz.Böylece yer değiştirme işlemi de gerçekleşmiş olur.Ekran Resmi 2015-10-25 18.12.44

Geogebra’da araç çubuğunu istediğimiz gibi özelleştirmek suretiyle yeni bir araç çubuğuna sahip bir geogebra oluşturmuş oluruz.

Ancak bu işlemler geogebra açılıp tekrar kapatıldığında geçerli olmayacaktır. Bu nedenle bu yaptığımız özelleştirmenin kalıcı olması için bu işlemleri yani yaptığımız ayarları kaydetmemiz gerekmektedir.
Ekran Resmi 2015-10-25 18.12.58

Geogebra menüsünde bulunan seçenekler altında ki ayarları kaydet seçilmek suretiyle yapmış olduğumuz araç çubuğu özelleştirme işlemi kalıcı hale gelecektir. Artık geogebra kapatılıp açılsa bile bu işlem kalıcı olacaktır.

 

Aşağıda verilen video geogebra’da araç çubuğunun nasıl özelleştireceğiniz anlatmaktadır.

 

 

 

vexrobotics

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.