Desmos’da Sürgü Kullanımı ve kısayollar…

0
5149

 

Desmos  mobil platformlarda ve browser üzerinden çevrimiçi olarak kullanılabilen ücretsiz bir uygulamadır.Masaüstü uygulaması yoktur.Bu nedenle herhangi bir program kurulumuna gerek duymadan internet olan her yerden rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Tüm sınıflar düzeyinde Matematik öğretim programlarında ifade edildiği gibi dinamik matematik programlarının kullanılmasının gerekliliği artık tartışmasız bir şekilde açıktır. Bu nedenle en azından öğrencilerimize bu programın tanıtılması ve kullanımının teşvik edilmesi faydalı olacaktır.

Desmos  grafik çizimleri konusunda oldukça etkili bir araçtır. Fonksiyon grafiklerinin çizimlerinde kullanıcı dostu arayüzü ve basit tasarımı ile tüm fonksiyonların çizimleri yapılabilmektedir.

Özellikle fonksiyonların katsayı ve sabitlerinin grafiklerde hangi etkiyi yaptığı basit sürgüler ile tanımlanabilmektedir. Desmos eşitsizlik grafiklerinin çizilmesinde , tablo ile oluşturulan değerlerin grafiğe aktarılmasında ve temel korelasyon ve regresyon işlemlerinde oldukça başarılı bir uygulamadır.

Örneğin:  y=ax+b  şeklinde verilen bir doğrusal grafikte a ve b’ nin grafiğin çiziminde etkilerinin ne olduğunu bilmek öğrenci açısından önemlidir.

Veya y=ax^2+bx+c  örneğinde verildiği gibi….

Yada  x=f(t)  ve y=g(t)  şeklinde verilen bir parametrik fonksiyonda parametrenin grafik çiziminde etkisi gibi …

Bir fonksiyonda herhangi bir katsayının etkisini anlamak için o katsayı yerine bir değişken ( x ve y den başka) tanımlanır. Bu değişken değer aldıkça grafikte gerçekleşen farklılaşma üzerinden katsayının etkisi tespit edilir.Bu değişkene sürekli değer vererek değişimin incelenebilmesi için dinamik yazılımlarda sürgü değişkeni yada kısaca sürgü (Kaydırgaç) tanımlanmıştır.

Sürgü (Kaydırgaç)

Sürgüyü tanımlamak için giriş alanına bir değişken yazmak yeterlidir. Desmos x ve y haricinde yazılan her rakamsal olmayan girdiye sürgü işlemi uygulamaktadır. Değişken tanımlanınca hemen altta o değişkenin alabileceği değerleri gösteren bir sürgü şekli gelir. Burada genelde -10 ile 10 arasında otomatik bir değer aralığı verilmektedir.İsterseniz bu sınırların üzerine gelip tıkladığınızda sınırları ve artış miktarını değiştirebilirsiniz. Sürgü şeklinin üstünde sürgünün hızını ve hareket yönünü (artan veya salınan) gösteren şekil ve 1x,2x,3x gibi benzeri x ile ifade edilen sürgü değişkeninin değer alma hızını gösteren sayılar vardır.

Sürgü değişkeni ile özellikle öteleme ve kaydırmanın grafiklerde nasıl gerçekleştirileceği öğrencilere gösterilebilir. Bununla beraber parametrik fonksiyon grafiklerinin çiziminde , grafiklerin kesişim noktalarının bulunmasında , eşitsizlik bölgelerinin çizimlerinde , denklem ve eşitsizlik sistemlerinde gayet başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Ancak desmos kullanım kolaylığı yanında temel istatistiksel işlemler ve hesaplamada da oldukça etkilidir.

Tek bir sürgü değişkeni ile aynı anda birçok fonksiyon grafiği üzerinde ortak çalışmalar yapılabileceği gibi farklı fonksiyonlar arasın hem parametre üzerinden hem de sürgü değişkeni üzerinden rahatlıkla bağlantılar kurulabilir.

Desmos bir çok kısayola sahiptir. Özellikle bir çok araca kısayollarla ulaşılabilmektedir.Giriş alanında iken..

Alt+v   kök işareti  (latex \sqrt{ })

Alt+b   integral işareti

Alt+w  toplam sembolü

Alt+P  çarpım sembolü

Alt+n  regresyon işareti

Alt+ö  <=

Alt+ç  >=

Alt+p  pi

Alt+l  değil işareti

Alt tuşu ile beraber harflere basmak  suretiyle diğer kısayollara ulaşabilirsiniz …

Desmos’da sürgü çalışmasının videosunu izleyebilirsiniz..

 

vexrobotics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.